Artykuł sponsorowany

Jak zamontować napęd do bramy?

Jak zamontować napęd do bramy?

Automatyczne bramy wjazdowe to już standard. Nic w tym dziwnego, w końcu to rozwiązanie jest o wiele lepsze niż tradycyjna brama, którą musimy otwierać ręcznie. Nie musimy nawet wychodzić z auta, aby wjechać na teren posesji, co jest bardzo wygodne szczególnie w niepogodę. Co więcej, zwiększają one bezpieczeństwo domowników. Żeby automatyczna brama spełniała swoje zadanie, konieczne jest zamontowanie napędu. Jak to zrobić?

Jak wybrać napęd do bramy?

Pierwszym krokiem przy montażu automatyki do bramy jest wybór odpowiedniego napędu. Te dzielą się ze względu na rodzaj bram, w których będą używane. Wyróżniamy więc napędy do bram skrzydłowych oraz przesuwnych. Przy wyborze pierwszego rodzaju automatyki warto zwrócić uwagę na takie parametry jak napięcie zasilania, czas otwarcia skrzydła oraz system obciążeniowego wykrywania przeszkód. Z kolei napędy do bram  przesuwnych najważniejszym kryterium jest masa bramy. Zwróć także uwagę na to, z jaką prędkością otwiera i zamyka się brama.

Montaż napędu do bramy krok po kroku

Gdy właściwy napęd do bramy jest już wybrany, czas na rozpoczęcie prac montażowych. Jednak nie da się ich rozpocząć bez pomocy elektryka. Musi on doprowadzić zasilanie do miejsca, w którym będzie odbywał się montaż. Następnie trzeba zamontować w słupach wsporniki. W tym celu należy wywiercić w słupach otwory, a następnie nałożyć wsporniki i dokładnie je przykręcić. Teraz przychodzi czas na przymocowanie wsporników bezpośrednio do bramy. To, w jakiej odległości powinny znaleźć się wsporniki, znajdziesz w instrukcji. Odbezpiecz siłownik i sprawdź, czy pasuje on rozstawu wsporników. Jeśli tak możesz teraz przeprowadzić próbę otwierania i zamykania bramy. Gdyby ta nie działała prawidłowo, musisz przesunąć siłownik nieco dalej.

Końcowy etap montażu napędu do bramy

Na koniec podłączamy przewody do stacyjki zgodnie z kolejnością. Niezachowanie jej, co jest częstym błędem, może poskutkować spaleniem się niektórych elementów obwodu. Dalej, przy jednym ze wsporników, mocujemy centralę sterującą, a następnie montujemy fotokomórki. Je również podłączamy do zasilania, a na sam koniec wszystkie przewody podpinamy do centralki sterującej.

Samodzielny montaż napędu do bramy to tylko jedna z opcji. Jeśli nie masz pewności, że sam wykonasz to dobrze lub nie masz na to czasu, skorzystaj z pomocy specjalistów.  Montaż automatyki do bram oferuje m.in. firma Mistal z Poznania. Decydując się na usługi fachowców, masz pewność, że napęd do bramy będzie działał bez zarzutów. Chociaż generuje to nieco większe koszty, zaoszczędzisz na czasie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz