Artykuł sponsorowany

Jak powstają siatki techniczne?

Jak powstają siatki techniczne?

Siatki techniczne to produkty o specjalnym zastosowaniu. Tego typu wyroby są wykorzystywane w wielu sektorach, między innymi w rolnictwie, pszczelarstwie oraz w branży produkcyjnej. Ze względu na właściwości i technologię wytwarzania różnią się one od tradycyjnych ogrodzeń siatkowych. W jaki sposób produkuje się siatki techniczne i z czego powstają te produkty? Opowiada o tym nasz ekspert.

Czym są siatki techniczne?

Siatkami technicznymi nazywa się grupę wyrobów wykonanych w innej technologii niż klasyczne ogrodzenia siatkowe do uniwersalnego zastosowania.  Ich głównym zadaniem jest zabezpieczanie gromadzonych na terenie przedmiotów oraz wyznaczanie stref bezpieczeństwa. Służą również do filtrowania, sitowania i osłaniania powierzchni przed uszkodzeniem oraz do ograniczania stykania się materiałów. Są powszechnie wykorzystywane do ochrony przeciw gryzoniom, płazom i insektom.

Ponadto takie produkty sprawdzą się przy pracach budowlanych oraz podczas zróżnicowanych procesów produkcyjnych. Jak tłumaczy specjalista z firmy Mostostal-Met Sp. z o.o. w Biłgoraju: „Obecnie funkcjonalność siatek technicznych zwiększa się w wyniku stosowania coraz nowszych typów materiałów. Dzięki temu można uzyskiwać nieznane dotąd parametry techniczne”.

Z jakich materiałów powstają siatki techniczne?

Do produkcji siatek technicznych producenci wykorzystują obecnie druty:

  • miedziane,
  • ocynkowane,
  • mosiężne,
  • chromowo-niklowe,
  • fosforowo-brązowe.

Zwolennicy klasycznych rozwiązań najczęściej sięgają po drut goły, który także dostępny jest w ofercie wielu firm.

Nowoczesna technologia produkcji

Najbardziej innowacyjnym, a zarazem rekomendowanym rozwiązaniem produkcyjnym będzie tzw. siatka Ledóchowskiego. Powstaje ona z odpowiednio nacinanego i rozciąganego arkusza blachy, która tworzy ażurową konstrukcję o trójwymiarowej powierzchni. Taka siatka techniczna nie jest tworzona z drutu, więc technologia produkcji nie generuje strat materiałowych. Ma to niebagatelne znaczenie w kontekście wydajności pracy
i optymalizowania kosztów przedsiębiorstw.

Siatka techniczna Ledóchowskiego jest wykorzystywana do zbrojenia tynków, aranżowania fasad budynków, tworzenia systemów wentylacyjnych oraz wypełnienia ram stalowych balustrad. To tylko przykładowe sposoby użycia tego wyrobu.

W zależności od indywidualnych potrzeb klienta oraz od charakterystyki zastosowania danej siatki technicznej stosuje się wyroby o różnych wymiarach i parametrach. Na rynku istnieją produkty o szeroko rozłożonych oczkach oraz takie z oczkami o bardzo gęstym ułożeniu. Wymiary oczek mogą mieć od 0.04 mm do nawet 12 mm (i więcej). Średnica drutu ma przedział od 0,03 mm do 1,2 mm. Standardowa szerokość całej konstrukcji ma z kolei około 1000 mm.

Jeśli jednak nie jesteś pewien, jaki rodzaj siatki technicznej dobrać, skonsultuj się
z przedstawicielem sprawdzonego producenta. Specjalista przygotuje dla Ciebie optymalnie dopasowaną ofertę.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz