Artykuł sponsorowany

Jak wygląda proces suszenia kukurydzy?

Jak wygląda proces suszenia kukurydzy?

Kukurydza to jeden z rodzajów roślin uprawnych, które powszechnie wykorzystywane są w naszej codziennej diecie. Produkty takie jak płatki śniadaniowe, kasza kukurydziana czy chociażby popcorn są większości z nas niewątpliwie znane. Na samym wstępie zebrana kukurydza musi zostać jednak w odpowiedni sposób wysuszona. Dlatego właśnie warto dowiedzieć się nieco więcej na ten temat. Przedstawiamy informacje dotyczące suszenia kukurydzy.

Suszenie jedno i dwuetapowe

Ziarna kukurydzy wykorzystywane są przez nas praktycznie codziennie w celach związanych z produkcją żywności. Jej zbiory odbywają się zwykle w okresie letnim, a jej wilgotność zależy w głównej mierze od warunków klimatycznych panujących w danym miejscu. Aby móc w sposób bezpieczny przechowywać ziarna kukurydzy należy obniżyć ich temperaturę oraz znacząco zmniejszyć poziom wilgotności. Możemy zrobić to przy zastosowaniu suszenia jedno lub dwuetapowego. W pierwszym przypadku stosuje się różnego typu urządzenia, które wdmuchują gorące powietrze.

Jeżeli chodzi o metodę dwuetapową, to tutaj na wstępie zbiory umieszcza się w suszarce wysokotemperaturowej, a następnie rozgrzane jeszcze ziarna wrzucane są do silosów na około 10 godzin. Później używamy zimnego powietrza, aby obniżyć ich wilgotność.

Dobór odpowiednich maszyn do suszenia kukurydzy

Jak widać, cały proces dotyczący suszenia ziaren kukurydzy jest bardzo ważny w kontekście późniejszego ich przechowywania i wykorzystywania. Istotną rolę w całej tej pracy pełnią różnego rodzaju maszyny określane mianem suszarni. Dostępne są one w ofercie firmy Varmotech Sp. z o.o. z Niszczewic. Przy wyborze tego typu urządzeń należy brać pod uwagę wiele czynników. Konieczna jest tu przede wszystkim kwestia utrzymania temperatury na odpowiednim poziomie.

Nie zapominajmy również o aspekcie wydajnościowym oraz ładowności. Dla mniejszych i średnich gospodarstw możemy wykorzystać suszarnie o pojemności od 9 do 25 ton. W przypadku większych gospodarstw będzie to oczywiście znacznie więcej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz