Artykuł sponsorowany

Jak w odpowiedni sposób odżywiać drób?

Jak w odpowiedni sposób odżywiać drób?

Żywienie to jeden z najważniejszych, jak nie najważniejszy aspekt hodowli zwierząt. Odżywianie ma ogromne znaczenie w wynikach produkcji drobiarskiej. O tym podstawowym elemencie życia musimy doskonale pamiętać w trakcie intensywnego wzrostu kur. Jednak musimy wiedzieć, co podawać kurom do jedzenia oraz jak pokrywać ich zapotrzebowanie na składniki mineralne.

Duże znaczenie składników mineralnych

Żywienie drobiu to ważny element w procesie wzrostu kur. Wpływa ono na prawidłową przemianę metaboliczną, czy utrzymanie homeostazy. W związku z tym każdy hodowca powinien wiedzieć, jak dopierać składniki odżywcze, dzięki którym uzyska się zadowalające efekty produkcyjne.

Bardzo ważne dla zwierząt są składniki mineralne. Odgrywają one ważną rolę przy rośnięciu, a także w przemianach metabolicznych i utrzymaniu homeostazy przez zwierzęta. Zapotrzebowanie na konkretne składniki mineralne uzależnione jest od fazy rozwoju, a także kierunku produkcyjnego. W okresie intensywnego rozwoju układu kostnego u młodych kur zauważyć można zapotrzebowanie na takie składniki jak wapń i fosfor. Zwiększoną ilość wapnia powinny otrzymywać również nioski, aby znoszone przez nie jaja miały prawidłowo wykształcone skorupki.

W produkcji nastawionej na jaja warto zwracać uwagę na selen w pokarmie dla zwierząt. Ta substancja współdziała z witaminami A i E, co wpływa na ograniczenie powstawania wolnych rodników w procesach utleniania.

Aby utrzymać wysoki metabolizm w organizmach kur, konieczne jest dodawanie do ich codziennego pokarmu dodatków mineralno-witaminowych, które będą uzupełniać braki makroelementów i mikroelementów.

Dostarczanie składników mineralnych

Hodowcy drobiu dostarczają kurą składniki mineralne w rozmaitych postaciach. Zazwyczaj stosuje się nieorganiczne formy, które uzyskiwane są z różnych kopalin. Oprócz nich dostępne są także organiczne formy, które są znacznie lepiej przyswajalne przez kury. Jednak ze względu na wysoką cenę organicznych form składników mineralnych, stanowią one około 20-30% całkowitego zapotrzebowania drobiu na składniki mineralne. Dość popularnym rozwiązaniem stały się chelaty pierwiastków. Związki te mają organiczną formę mikroelementów i ultraelementów połączonych z aminokwasem.

Makroelementy i mikroelementy znajdziemy również w dodatkach do pasz zwierzęcych. Takimi mogą być premiksy dla drobiu. W premiksy farmerskie możemy się zaopatrzyć m.in. w Avitech Service. Te dodatki mineralno-witaminowe przyczyniają się do lepszej produkcyjności, poprzez zwiększenie rozwoju drobiu. Poza tym premiksy pozytywnie wpływają na odporność kur, dzięki czemu te nie chorują zbyt często i są znacznie zdrowsze.

Hodując drób musimy zwracać uwagę na to, czym je karmimy, bowiem chcąc mieć jak najlepsza produkcyjność musimy zadbać o odpowiednie odżywianie zwierząt, poprzez dostarczanie do ich organizmów niezbędnych pierwiastków i minerałów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz