Jak sobie radzić z depresją?

Jak sobie radzić z depresją?

23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Ustanowione w 2001 roku z inicjatywy Ministerstwa Zdrowia święto ma zwrócić uwagę opinii publicznej na kwestię dolegliwości, której nieleczenie może prowadzić do wystąpienia myśli samobójczych i prób odebrania sobie życia przez chorego. Skutków choroby doświadcza przynajmniej 10% populacji dorosłych, a Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje ją za najczęściej występujące zaburzenie psychiczne. Dziś podpowiadamy, jak sobie radzić z depresją.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Jakie są objawy depresji? 

Depresja jest szeregiem istotnie oddziałujących na życie chorego zaburzeń nastroju. Ogólnie doświadcza on istotnego pogorszenia się jakości życia, traci zainteresowania, zdolność do wykonywania pracy, możliwość koncentracji i odczuwania radości. Objawy depresji będą się różnić w zależności od typu zaburzenia i od charakteru jego przebiegu u chorego. Możemy wyróżnić symptomy fizjologiczne (czyli płynące z ciała) oraz zmiany stanu psychicznego, szczególnie te związane z obniżeniem nastroju.

Spośród najczęstszych objawów fizjologicznych u osoby z depresją wskazać trzeba: 

  • pogorszenie się funkcji poznawczych, 

  • zmniejszenie zdolności zapamiętywania i koncentracji, 

  • zaburzenia snu i rytmu dobowego w stronę bezsenności lub nadmiernej senności, 

  • zaburzenia łaknienia (z możliwością wzrostu apetytu), 

  • zmiana masy ciała, 

  • spadek zainteresowania współżyciem seksualnym i zanik popędu, 

  • uczucie przewlekłego zmęczenia i braku energii, 

  • spowolnienie ruchowe,

  • sygnały bólowe w postaci bólów z żołądka i jelit, bólów głowy, klatki piersiowej czy pleców.

Do objawów psychicznych depresji zaliczymy spektrum zaburzeń nastroju: długotrwałe smutek i przygnębienie, płaczliwość, zmniejszoną reaktywność nastroju, obniżającą się samoocenę, ponadto możliwe jest wystąpienie uczucia lęku, natrętnych czynności i myśli, stanów psychotycznych, urojeń, stuporu czy nawet myśli prowadzących do prób samobójczych. 

Depresja może więc być chorobą śmiertelną, dlatego zauważywszy u siebie choć część z objawów, należy udać się do lekarza psychiatry. Zdiagnozuje on zakres choroby, dobierze odpowiednie metody leczenia i – jeśli trzeba – przepisze lekarstwa.

Główne metody leczenia depresji

Podjęcie leczenia musi być związane z dokładnym określeniem przyczyn depresji, co pozwala dobrać właściwą metodę walki z chorobą. Potocznie zaburzenie kojarzone jest z leczeniem farmakologicznym czy hospitalizacją. Dzieje się tak, bo nierzadko współwystępuje ona z CHAD (chorobą afektywną dwubiegunową) lub innymi chorobami dotykającymi psychikę człowieka. Są jednak i inne źródła depresji, kiedy leczenie antydepresantami nie jest wybierane jako pierwsze.

Najskuteczniejszą formą radzenia sobie z depresją jest wizyta u psychiatry w celu zdiagnozowania przyczyn, ustalenia rodzaju oraz dawki środków farmakologicznych i jednoczesna psychoterapia. Dotyczy to szczególnie przypadków, gdy depresja ma źródło zewnętrzne: spowodowana jest przez traumatyczne wydarzenia, nagłe pogorszenie się sytuacji społecznej, zawodowej, materialnej, osobistej itp. 

leczenie depresji

Jeżeli depresja związana jest z uzależnieniem, potrzebna będzie również terapia uzależnień. W przypadku, gdy źródłem choroby są inne problemy zdrowotne, np. choroby tarczycy, cukrzyca, choroby pozawałowe, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona i inne przewlekłe, psychiatra przeprowadzi diagnozę i podejmie decyzję o kierunku leczenia dopiero po zapoznaniu się z tłem depresji i upewnieniu się, że pozostałe dolegliwości są właściwie leczone i nie mają wpływu na rozwój zaburzenia u pacjenta. Depresja w tym wypadku ma pochodzenie wtórne.

Warto pamiętać, że depresja sama z siebie nie przeminie, niezbędne jest udanie się do lekarza, który wskaże metody pomocy. Wizyta u psychiatry, choć może być postrzegana przez samego chorego jako stygmatyzująca, z pewnością taką nie jest. Dlatego trzeba wyzbyć się przekonania, że jest to oznaka słabości, odrzucić porady o wzięciu się w garść zamiast rozklejania się i niezwłocznie rozpocząć leczenie. 

Sprawdź również, jaki jest związek pomiędzy depresją a Hashimoto.

Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży

Polecane firmy

Radość bycia to miejsce, w którym pomagam klientom zmienić swoje życie. Przemiany zachodzą zarówno...
Bajośnianki są to uzdrawiające bajki interaktywne z pogranicza jawy i snu, które z jednej strony...