Artykuł sponsorowany

Jak skutecznie odrzucić spadek? Radzi mecenas Maciej Bakalarz z Kielc

Jak skutecznie odrzucić spadek? Radzi mecenas Maciej Bakalarz z Kielc

Sprawy spadkowe często są zawiłe i niezrozumiałe dla zaangażowanych w nie osób. Nie każdy wie między innymi to, że każdy spadkobierca czy to ustawowy, czy to testamentowy ma prawo do nieprzyjęcia spadku, czyli tzw. odrzucenia masy spadkowej. Jest to mechanizm pozwalający zabezpieczyć się przed dziedziczeniem długów. Co zatem należy zrobić, by nie odziedziczyć długu? O tym opowiada radca prawny Maciej Bakalarz, który prowadzi kancelarię prawną w Kielcach oraz porady prawne online.

Odrzucanie spadku lub przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza

Sprawy dotyczące odrzucania spadków najczęściej mają miejsce wtedy, kiedy spadkobierca spodziewa się spadku mniejszego od zadłużenia spadkowego lub kiedy nie ma wystarczającej wiedzy na temat wysokości całego długu. W takich sytuacjach najkorzystniejszym rozwiązaniem, które wskazuje radca prawny Maciej Bakalarz, jest odrzucenie spadku albo przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

W pierwszym przypadku odrzucenie spadku wiąże się z nieprzyjęciem zarówno aktywów spadku (m.in. nieruchomości, wierzytelności względem spadkodawcy, ruchomości, gotówka itp.), jak i długów. Pamiętać jednak należy o tym, iż odrzucenie spadku przez np. dzieci spadkodawcy powoduje, iż spadek przechodzi na wnuków. Zadbać trzeba wtedy również o to, by w ich imieniu – jeśli są to nieletni – odrzucić spadek.

W inny sposób regulowane są kwestie długów spadkowych po przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Takie rozwiązanie polega na tym, iż spadkobierca przyjmuje spadek, ale jego odpowiedzialność za długi spadkowe ograniczona jest jedynie do wartości majątku pozostawionego przez spadkodawcę. Jeżeli dług będzie wyższy od wysokości spadku, to spadkobierca i tak nie zapłaci ani złotówki z własnej kieszeni. Radca prawny Maciej Bakalarz podkreśla jednak, że przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza jest opłacalne tylko w przypadku dużych spadków i jednoczesnym braku wiedzy na temat ogólnej wartości całego zadłużenia spadkowego.

Oświadczenie o odrzuceniu spadku

Przepisy kodeksu cywilnego jasno wskazują, iż sposobem na odrzucenie spadku jest złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku. Mecenas Maciej Bakalarz zwraca jednak uwagę na to, że taki dokument musi być dostarczony do sądu lub podpisany w formie aktu notarialnego w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o przysługującej mu masie spadkowej. W innym przypadku dochodzi do dziedziczenia spadku wprost, czyli ze wszystkimi aktywami oraz długami.

Na szczęście niezłożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku w terminie oznacza przyjęcie spadku, ale tylko z  dobrodziejstwem inwentarza, a to – jak wyjaśniano wcześniej – nie rodzi konieczności odpowiadaniem z własnego majątku za przyjęte zadłużenia. Niemniej jednak przynosi to wiele stresu, którego można sobie zaoszczędzić prostym oświadczeniem złożonym w terminie w sądzie czy podpisanym u notariusza.

Długi spadkowe a ich przedawnienie

W wielu przypadkach odrzucenie spadku nie jest dla spadkobiercy łatwą decyzją nawet wtedy, kiedy masa spadkowa obarczona jest długiem. Dotyczy to m.in. sytuacji, w której dane roszczenia majątkowe uległy przedawnieniu. Długi spadkowe najczęściej ulegają przedawnieniu po 6-10 latach. Oznacza to, że jeśli w tym czasie wierzyciel nie podejmie kroków związanych z odzyskaniem pieniędzy, spadkobierca nie musi spłacać danego zadłużenia. Wielokrotnie okazuje się zatem, że dany spadek warto przyjąć mimo obarczenia długami, ponieważ te są już od lat przedawnione.

Każdy przypadek jest zaś inny i zawsze warto konsultować go z takimi radcami prawnymi jak mecenas Maciej Bakalarz. Szybką pomoc można uzyskać m.in. poprzez skorzystanie z porad prawnych online, które są w Polsce coraz bardziej popularne
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz