Artykuł sponsorowany

Alimenty na dziecko przy sprawie rozwodowej

Alimenty na dziecko przy sprawie rozwodowej

Wyrok orzekający rozwiązanie małżeństwa nie tylko odnosi się do ustania pożycia oraz wspólnoty majątkowej. Sąd ma obowiązek także rozstrzygnąć kwestie dotyczące władzy rodzicielskiej i kontaktów z dzieckiem. Ustalane są również alimenty oraz sposoby korzystania ze wspólnie zajmowanego mieszkania czy domu. Sąd uwzględnia przy tym dobro dziecka i konieczność zapewniania mu tej samej stopy życiowej co przed rozwodem rodziców.

Alimenty – rozstrzygnięcie sądowe lub polubowne

Pomimo tego, iż na wniosek jednej ze stron przy rozwodzie sąd rozważa kwestie alimentów na wspólne potomstwo, może dojść do sytuacji, w której zobowiązany do płacenia alimentów na dziecko nie wyrazi zgody co do wysokości miesięcznych wpłat. Może on również wyrazić zastrzeżenia związane z wydatkowaniem pieniędzy. Najczęściej wtedy dochodzi do osobnego procesu sądowego, w którym regulowane są wszystkie kwestie alimentacyjne.

Nie tylko jednak rozstrzygnięcie sądowe ma pełną moc prawną. Dzisiaj rekomendowane są negocjacje stron w kancelariach radców prawnych, gdzie dochodzi do zawiązania ugody. Byli małżonkowie wypracowują przy tym takie warunki dotyczące alimentów, aby przede wszystkim zapewnić odpowiedni standard życia dziecku. Prawnicy przygotowują specjalne umowy, które poświadczane są notarialnie i mają pełną moc prawną. Podkreślić przy tym warto, że strona płacąca alimenty może zażądać umieszczenia zapisów, które np. zobowiążą drugiego rodzica do wydatkowania pieniędzy w odpowiedni sposób (opłacanie zajęć sportowych itp.).

Dlaczego takie rozwiązanie jest bardziej rekomendowane? Przede wszystkim strony mogą lepiej zrozumieć swoje potrzeby oraz możliwości. Dziecko przestaje być przedmiotem sporu i nie dochodzi do eskalacji konfliktu.

Wysokość alimentów na dziecko

Niezależnie od tego, czy alimenty zostaną ustalone polubownie, czy sądowo, ich wysokość zależy od wielu czynników. Przede wszystkim zwraca się uwagę na tzw. usprawiedliwione potrzeby uprawnionego oraz na możliwości finansowe zobowiązanego. W przypadku procesu sądowego wymiar sprawiedliwości bada zarobki osoby mającej opłacać alimenty, jej doświadczenie zawodowe, wiek, a nawet stan zdrowia.

Warto również podkreślić istotną rolę polubownego lub sądowego podziału majątku dla zabezpieczenia finansowego wspólnego potomstwa. Przy dziale ruchomości, nieruchomości oraz środków niematerialnych i prawnych należy uwzględniać dobro dzieci.

Obowiązek alimentacyjny rodziców nie jest zaś uzależniony od wieku małoletnich. Alimenty muszą być uiszczane do chwili pełnego usamodzielnienia się dziecka. Nie jest to zatem dzień ukończenia 18 roku życia. Alimenty płacone muszą być także w czasie kształcenia wyższego, o ile uprawniony nie przekroczył 26 roku życia. Ważne jest jednak to, aby dziecko z własnej winy nie zaniedbywało swoich obowiązków na uczelni. Może być to podstawą do wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego.

Zabezpieczenie alimentów

W przypadku braku polubownego rozwiązania kwestii alimentacyjnych między małżonkami i przy długim rozwodzie istnieje możliwość domagania się tzw. zabezpieczenia alimentów. Stanowi ono formę tymczasowej ochrony finansowej na czas trwania postępowania. Aby móc takie zabezpieczenie uzyskać należy do pozwu rozwodowego załączyć odpowiedni wniosek. Dzięki temu sąd może rozpatrzyć go pozytywnie i zasądzić kwotę alimentów, która ma być wypłacana wspólnemu potomstwu do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia rozwodowego i alimentacyjnego.

Ważne jest jednak to, aby w odpowiedni sposób przygotować wniosek oraz żądaną kwotę alimentów. W tworzeniu pozwów pomagają tacy radcy prawni jak mecenas dr Barbara Lis-Kareł. Warto jednak starać się wraz z prawnikami do polubownego wyjaśnienia wszystkich kwestii dotyczących rozwodów, alimentów, podziału majątku oraz sposobów korzystania z lokali mieszkalnych.

Alimenty dla małżonka

Oprócz alimentów na dziecko można wyróżnić także alimenty dla małżonka. Jest to możliwe, jeżeli jedna ze stron została uznana za wyłącznie winną rozkładu pożycia małżeńskiego. Założenie jest jednak takie, iż rozwód doprowadza do znacznego pogorszenia statusu materialnego małżonka niewinnego. To wtedy alimenty należą się stronie wnoszącej, która dzięki temu może utrzymać dotychczasowy standard życia. Takie świadczenia alimentacyjne są jednak tylko możliwe przy rozwodach z orzekaniem o winie.

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 25 lutego 1964 roku Kodeks rodzinny i opiekuńczy (kro),
  • ustawa z dnia 17 listopada 1964 roku Kodeks postępowania cywilnego (kpc).
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz