Artykuł sponsorowany

Jak skutecznie obniżyć zawartość sodu w naszej diecie?

Jak skutecznie obniżyć zawartość sodu w naszej diecie?

Sól kuchenna to główne źródło sodu, pierwiastka niezbędnego dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odpowiada za napięcie mięśni, także serca, oraz wpływa na przewodzenie bodźców w komórkach nerwowych. Ponadto reguluje gospodarkę wodną organizmu i równowagę kwasowo-zasadową. Ma również udział w aktywnym wchłanianiu składników odżywczych, w tym glukozy czy aminokwasów.

Negatywne działanie sodu

Sód, jako jeden z elektrolitów, jest nam zatem niezbędny i musimy uwzględnić go w swojej codziennej diecie. Jak już wspomnieliśmy, jego głównym źródłem jest sól kuchenna. Pierwiastek ten znajdziemy również produktach spożywczych zawierających sól. Głównie są to produkty przetworzone, m.in. marynaty, wędliny, zupy w proszku. Należy przy tym zaznaczyć, że zarówno niedobór, jak i nadmiar sodu w organizmie będzie miał negatywny wpływ na nasze zdrowie. Częstszym jednak problemem jest jednak hipernatremia, czyli stężenie sodu powyżej zalecanej normy spożycia. Wynika ona przede wszystkim z nadmiernego użycia soli w naszych posiłkach.

Nadmiar sodu w organizmie oznacza między innymi zatrzymanie w nim wody. Najważniejszym skutkiem jest jednak zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi. Oznacza to, że utrzymująca się długotrwale wysoka zawartość sodu diecie może przyczynić się do rozwoju nadciśnienia tętniczego. Tym samym przyczynia się do niewydolności układu sercowo-naczyniowego i powstawania obrzęków. Ponadto nadmiar soli zwiększa ryzyko zachorowania na raka żołądka oraz upośledza pracę nerek. Zbyt duża zawartość jednego elektrolitu, choć potrzebnego, powodować będzie również wypłukiwanie z organizmu innych potrzebnych, w tym potasu i magnezu, co prowadzi do zachwiania gospodarki mineralnej.

Sól niskosodowa jako rozwiązanie

Trudno wyobrazić nam sobie gotowanie posiłków czy też produkcję jakiejkolwiek żywności bez użycia soli kuchennej. Wiemy przy tym, że zawarty w niej sód jest nam potrzebny, ale mamy świadomość tego, że przyprawa ta może i w wielu przypadkach jest szkodliwa. Dlatego mówi się o zastąpieniu soli  kuchennej, solą o obniżonej zawartości sodu, która ma takie same walory pod względem smakotwórczości, jest korzystna dla zdrowia i ma czysty, słony smak. Jednocześnie jej zadaniem, jest redukowanie spożycia sodu. Te warunki spełniać może właśnie sól mieszana, w której proporcje dwóch pierwiastków, sodu i potasu, wynoszą 1:1,7, co jest proporcją uważaną w medycynie za optymalną.

Niskosodowa sól dietetyczna pozwala zmniejszyć negatywny wpływ tradycyjnej soli na nasz organizm, a przy tym zapewnić nam odpowiednią ilość zarówno sodu, jak i innych elektrolitów. Badania pokazują, że ograniczenie spożycia sodu jest możliwe jedynie poprzez niemal dwukrotne obniżenie zawartości soli w pokarmach. Sól niskosodowa jest tu najlepszym rozwiązaniem, ponieważ nie tylko obniża nasycenie sodem żywności, ale dostarcza innych niezbędnych składników. Jak tłumaczy jej producent, firma MANAVITA, zastąpienie około 30% składu soli kuchennej potasem pozytywnie wpływa na gospodarkę wodną organizmu i tym samym również reguluje ciśnienie tętnicze krwi. Do soli niskosodowej dodawany jest także magnez, który powoduje wypieranie metali ciężkich, co także wpływa korzystnie na nasze zdrowie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz