Artykuł sponsorowany

Jak przymocować belkę oświetleniową do przyczepy?

Jak przymocować belkę oświetleniową do przyczepy?

Oświetlenie to jeden z najważniejszych czynników, wpływających na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Dotyczy to każdego pojazdu, jednak szczególne znaczenie ma w przypadku przyczep czy lawet, które charakteryzują się dużymi gabarytami. Jako że muszą być one dobrze widoczne na drodze, przepisy nakładają na nie konieczność montażu dużej ilości świateł. Aby uniknąć skomplikowanego montażu, właściciele dość często decydują się na zakup belek oświetleniowych. Podpowiadamy, jak przymocować belkę oświetleniową do przyczepy.

Jak oświetlić przyczepę?

Oświetlenie przyczepy zostało zdefiniowane w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Zgodnie z zapisami powyższego dokumentu rodzaj oświetlenie powinien być dostosowany do typu przyczepy. Dobór świateł i odblasków zależy więc od jej wielkości. 

Na obowiązkowe oświetlenie każdej przyczepy składają się:

  • kierunkowskazy,

  • światła stopu, 

  • światła pozycyjne tylne,

  • światła awaryjne,

  • światła przeciwmgielne tylne,

  • odblaski tylne w kształcie trójkąta,

  • odblaski przednie i boczne w innym kształcie niż trójkąt,

  • podświetlenie tablicy rejestracyjnej.

Obowiązkowych elementów oświetleniowych jest dość dużo, a montaż każdego z nich z osobna byłby nie tylko niekomfortowy, ale również nieekonomiczny. Konieczność przeprowadzenia dużej ilości kabli przełożyłaby się na wysoki koszt instalacji, a także miałaby negatywny wpływ na wygląd przyczepy, a przede wszystkim na jej funkcjonalność. W związku z tym doskonałym rozwiązaniem są belki oświetleniowe.

Zalety belek oświetleniowych

Belka oświetleniowa to komplet oświetlenia, które spełnia kilka funkcji drogowych jednocześnie. Jej podstawę stanowi najczęściej stalowy profil nagięty obustronnie w celu wzmocnienia i usztywnienia konstrukcji. W jego wnętrzu montuje się tablicę rejestracyjną wraz z podświetleniem, a także komplet oświetlenia, na który składają światła pozycyjne, światła stopu, kierunkowskazy, trójkąt odblaskowy oraz inne elementy oświetleniowe w zależności od potrzeb. Dzięki temu, że wszystko to znajduje się w jednym elemencie, montaż nie przysparza większych problemów. O to, co zrobić, aby był on w pełni komfortowy, a belka spełniała oczekiwania właściciela przyczepy zapytaliśmy przedstawiciela sklepu z częściami do przyczepek.

Na rynku istnieje wiele rodzajów belek oświetleniowych, które różnią się od siebie zarówno ilością funkcji, jak i parametrami technicznymi. Przede wszystkim należy więc określić, na jakich światłach najbardziej nam zależy. Następnie trzeba dobrać belkę do szerokości przyczepy. Do wyboru są belki o stałej szerokości, jak i modele rozsuwane. Istotna jest także długość kabla, którą warto dokładnie dostosować do długości przyczepy, aby nie było konieczności stosowania dodatkowych złączek. W tym celu trzeba również określić, jakiego rodzaju gniazda potrzebujemy. Po określeniu niezbędnych parametrów można przystąpić do montażu, który nie stanowi większego problemu, twierdzi nasz rozmówca.

Jako że trzon belki oświetleniowej stanowi jeden profil, w którym umieszczane są lampy, montaż jest prosty, ogranicza się bowiem do jednego elementu. Belkę oświetleniową montuje się na ramie przyczepy za pomocą wkrętów lub też specjalnych zapięć. Wiele produktów tego typu zostało wyposażonych w gotowe klamki do zapięcia na ramie. Posiadają one ponadto wsporniki o różnorodnym rozstawie, dzięki czemu bez problemu można dopasować belkę do rodzaju przyczepy. Panel oświetleniowy dostarczany jest z kompletnym okablowaniem, dzięki czemu wystarczy jedynie podłączenie go do odpowiedniego gniazda 7 lub 13 pin. Zastosowanie belki eliminuje więc konieczność ciągnięcia kilkunastu kabli, co wpływa na estetykę, a przede wszystkim jest niezwykle komfortowe.  

Podsumowując, belka oświetleniowa to komfortowe rozwiązanie dla właścicieli przyczep. Jej montaż nie stanowi większego problemu, a zamknięta konstrukcja doskonale chroni lampy przed uszkodzeniem.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz