Artykuł sponsorowany

Jak przeprowadzić sprawy spadkowe u notariusza?

Jak przeprowadzić sprawy spadkowe u notariusza?

Jeśli spadkodawca nie określił inaczej w testamencie, dziedziczy po nim najbliższa rodzina. Sprawy spadkowe najlepiej przeprowadzić do 6 miesięcy od śmierci bliskiej osoby, a więc jeszcze w czasie najtrudniejszego okresu żałoby. Dobra wiadomość dla spadkobierców jest taka, że nie mogą ograniczyć czynności związane ze sprawami spadkowymi do minimum, przeprowadzając je u notariusza.

Jakie sprawy spadkowe przeprowadzimy u notariusza?

W sprawach spadkowych możemy wyróżnić dwie sytuacje:

  • kiedy spadkodawca sporządził testament, wówczas dziedziczą te osoby, które wskazane są w ostatniej woli, niekoniecznie najbliższa rodzina.
  • Kiedy brak testamentu, wówczas zgodnie z prawem dziedziczą osoby do tego uprawnione – najbliższa rodzina.

W obu tych sytuacjach sprawy spadkowe mogą zostać załatwione notarialnie. Spadek u notariusza można przyjąć lub odrzucić. Przyjęcie wiążę się z przejęciem prawa do zarządzania majątkiem, m.in. żądania spłaty długu, który został wcześniej zaciągnięty u spadkodawcy przez osoby trzecie. Wiąże się także z przejęciem zobowiązań, w tym spłaty długów, które zmarły pozostawił.

Niestety często jest tak, że zadłużenie pozostawione przez spadkodawcę przerasta wartość dziedziczonego majątku, wówczas spadkobierca ma prawo do odrzucenia spadku. – informuje prawnik z kancelarii Jeziorscy-Zgierz, po czym dodaje –  Jest to bardzo dobre rozwiązanie zwłaszcza dla dzieci, które nie chcą spłacać długów swoich rodziców. Warto pamiętać, że zaraz po nas jeżeli dziedziczą nasze dzieci lub wnuki. Koniecznie trzeba zadbać, aby one też odrzuciły spadek. W przypadku małoletnich dzieci notariusz będzie wymagał zgody sądu opiekuńczego.

Co jest potrzebne, żeby przeprowadzić sprawę spadkową u notariusza?

Sprawy spadkowe u notariusza załatwia się znacznie szybciej i intymniej niż w sądzie. Pamiętaj, że notariusz to osoba zaufania publicznego, która dołoży wszelkich starań, aby cała procedura odbyła się zgodnie z prawem. Jeśli zaistnieją okoliczności, które mogłyby temu przeczyć, odmówi załatwienia sprawy. Jeśli zmarły nie pozostawił testamentu, przy załatwianiu spraw spadkowych muszą być obecni wszyscy, którzy są do dziedziczenia uprawnieni – również nieślubne dzieci spadkodawcy. U notariusza wszyscy  zainteresowani sporządzą oświadczenia o tym, że zobowiązują się wyjawić wszelkie okoliczności związane z dziedziczeniem po zmarłym. Jako pierwszy zostanie sporządzony protokół dziedziczenia, a następnie akt poświadczenia dziedziczenia, który notarialnie zostanie zarejestrowany w odpowiednich bazach. Podobnie rzecz odbywa się w przypadku odrzucenia spadku. Należy pamiętać, żeby w sytuacji przyjęcia spadku udać się z aktem notarialnym do urzędu skarbowego. Jeśli od śmierci spadkodawcy nie upłynęło 6 miesięcy, jesteś najbliższym członkiem jego rodziny, unikniesz podatku.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz