Artykuł sponsorowany

Przechowywanie dokumentów w Kancelarii Notarialnej Magdalena Jakubowska i Natalia Bielińska S.C.

Przechowywanie dokumentów w Kancelarii Notarialnej Magdalena Jakubowska i Natalia Bielińska S.C.

Wizyta w kancelarii kojarzy nam się przede wszystkim z przygotowywaniem dokumentów. Należy jednak pamiętać, że usługi notariusza wykraczają poza tego typu zlecenia. Oferta Kancelarii Notarialnej Magdalena Jakubowska i Natalia Bielińska S.C. obejmuje np. bezpieczne przechowywanie pieniędzy, papierów wartościowych oraz dokumentacji. Jak wygląda procedura zdeponowania ich u notariusza? I czy w ogóle warto korzystać z tej możliwości?

Co można przechowywać u notariusza?

Ważne pisma oraz akta, które są w posiadaniu firm lub osób prywatnych powinny być składowane w sposób bezpieczny, aby uniknąć ryzyka, że wpadną w niepowołane ręce. Bezpiecznym sposobem jest umieszczenie ich w kancelarii notarialnej. Należy jednak pamiętać, że notariusz ma obowiązek każdorazowego zapoznania się z ich treścią, aby dokładnie wiedzieć, jakie pisma lub dokumenty się u niego znajdują. Warto jednak mieć na uwadze, że powierzając je Kancelarii Notarialnej Magdalena Jakubowska i Natalia Bielińska S.C., możemy liczyć na pełną poufność w tym zakresie. Dokumenty złożone są w kopertach i zabezpieczone przed zniszczeniem czy kradzieżą.

W kancelarii notarialnej przechowywane są dokumenty, papiery wartościowe, dane zapisane na nośnikach informatycznych, a także pieniądze w walucie polskiej lub zagranicznej. Co jednak bardzo ważne w depozycie notarialnym pieniądze można pozostawić wyłącznie w przypadku jeśli dotyczą one wykonywanych przez kancelarię innych czynności notarialnych, np. podczas zakupu nieruchomości oraz związanych z tym formalności.

Dlaczego warto przechowywać dokumenty w kancelarii notarialnej?

Bez względu na rodzaj dokumentów, notariusz sporządza protokół, który ma formę aktu notarialnego, którego oryginał zostaje w kancelarii, natomiast klient otrzymuje odpis (posiadający tę samą moc, co oryginał)

Protokół zawiera informacje takie jak:

  • data przyjęcia,

  • dane osoby, która składa dokument,

  • warunki określające na jakich zasadach dokument ma zostać wydany w przyszłości.

Obie strony określają także osobę, której mogą zostać wydane w przyszłości zdeponowane dokumenty. Najczęściej jest to osoba, której dane wpisano w protokole lub następca prawny.

Mimo, że przechowywanie dokumentów i papierów wartościowych w kancelarii notarialnej jest stosunkowo powszechną praktyką, warto pamiętać, że podejmują się tego wyłącznie kancelarie, które posiadają odpowiednie do tego warunki, takie jak Kancelaria Notarialna Magdalena Jakubowska i Natalia Bielińska S.C. Pozostawianie rzeczy jest opcją niezwykle bezpieczną, ponieważ jak wiemy, notariusz jest osobą zaufania publicznego, a powierzone mu pieniądze czy dokumenty zostaną wydane wyłącznie wyznaczonej osobie.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz