Artykuł sponsorowany

Jak przebiega i co daje sprawdzenie budynku kamerą termowizyjną?

Jak przebiega i co daje sprawdzenie budynku kamerą termowizyjną?

Termowizyjne badanie szczelności termicznej budynku pozwala dokładnie sprawdzić stan izolacji i wykryć ewentualne nieszczelności, którymi ciepło uchodzi na zewnątrz. Popularność tej metody diagnostycznej rośnie wraz z rozwojem świadomości ekologicznej i tendencji do podnoszenia efektywności energetycznej obiektów. Jak przebiega lustracja kamerą termowizyjną? Kiedy warto ją przeprowadzić i jak się do tego przygotować?

Na czym polega badanie termowizyjne?

Badanie termowizyjne budynku polega na rejestracji obrazów termowizyjnych, fachowo zwanych termogramami, za pomocą specjalistycznej kamery termowizyjnej. To urządzenie o wysokiej czułości termicznej dokładnie pokazuje temperaturę poszczególnych miejsc, wykonując ich zdjęcia w podczerwieni. Kolorowe termogramy pozwalają dostrzec jak na dłoni miejsca najcieplejsze, najzimniejsze i wszystko pomiędzy dzięki przypisaniu barw do pomiaru temperatur: zielone i niebieskie oznacza chłód, żółte i czerwone to ciepło. Precyzyjne wyniki gwarantują jednak dane liczbowe, pozwalając dokładnie sprawdzić, które miejsca są zimniejsze od innych.

Badanie kamerą termowizyjną wykonuje się od wewnątrz i z zewnątrz budynku. To pierwsze umożliwia wykrycie miejsc, jakimi zimno wnika do środka, drugie natomiast pokazuje, którędy ciepło ucieka z mieszkania. Badanie musi przeprowadzić fachowiec, który wykona termogramy wysokiej jakości obejmujące wszystkie zakamarki domu w odpowiednio dobranej rozdzielczości oraz prawidłowo je zinterpretuje i przygotuje raport. Czas sprawdzania budynku kamerą termowizyjną zależy od jego kubatury – można przyjąć, że diagnostyka domu jednorodzinnego zajmuje około 2 godzin. Przedtem kamera musi się zaaklimatyzować, co również trochę trwa.

Jakie korzyści przynosi sprawdzenie budynku kamerą termowizyjną?

Diagnostyka termiczna pozwala dokładnie sprawdzić stan izolacji budynku i wykryć wszystkie jej nieszczelności. W rezultacie można zobaczyć, które miejsca należy docieplić lub uszczelnić, by ograniczyć straty ciepła. Termogramy umożliwiają również kontrolę ogrzewania podłogowego i rur instalacji wodno-kanalizacyjnej. Warto je wykonać przed zakupem nieruchomości, planowanym remontem (termomodernizacją) lub w sytuacji, gdy w domu pojawia się wilgoć i grzyb, rachunki za ogrzewanie są wyjątkowo wysokie, a mimo to w zimie jest zbyt chłodno, a w lecie – za gorąco.

Kamera termowizyjna w sposób bezinwazyjny i szybki wskaże:

  • mostki termiczne,
  • wady izolacji cieplnej,
  • nieszczelności (np. drzwi i okien, klimatyzacji, sieci ciepłowniczej),
  • przecieki i wycieki wewnątrz ścian i stropów oraz dachów,
  • zawilgocenia,
  • uszkodzenia i pęknięcia rur,
  • miejsca zagrożone rozwojem pleśni
  • i wiele więcej.
Pomiary termowizyjne wykonuje się zgodnie z obowiązującymi przepisami zawartymi w normie PN-EN 13187:2001. To doskonała metoda sprawdzenia szczelności termicznej budynku, pozwalająca wykryć wady, naprawić je i cieszyć się większym komfortem życia oraz niższymi rachunkami za ogrzewanie – podkreśla ekspert z Pracowni architektoniczno-konstrukcyjnej VINCI w Krakowie.

Kiedy najlepiej przeprowadzić diagnostykę szczelności i jak się do niej przygotować?

By wyniki termowizji były wiarygodne, należy spełnić kilka ważnych warunków. Przede wszystkim tego rodzaju diagnostykę przeprowadza się w sezonie grzewczym, od późnej jesieni do wczesnej wiosny. Chodzi o to, by różnica między temperaturą wewnątrz a na zewnątrz budynku wynosiła co najmniej 15 stopni Celsjusza. Miarodajne badanie musi odbyć się przynajmniej 2 godziny po zachodzie słońca. Najlepiej, by pogoda była sprzyjająca – porywisty wiatr, mocne opady i mgła utrudniają, a czasem wręcz uniemożliwiają pomiary zewnętrzne. Na szczęście badanie budynku od wewnątrz jest łatwiejsze do przeprowadzenia.

Badanie kamerą termowizyjną jest bardzo dokładne, o ile dostęp do rejestrowanego obszaru jest swobodny. Należy więc odsunąć zasłony, meble i dekoracje, by nie dopuścić do przeoczenia jakichkolwiek nieszczelności w izolacji ścian. Temperatura wewnątrz musi być stała, przed wykonaniem termogramów nie zaleca się więc otwierania okien ani drzwi, a ogrzewanie powinno być włączone i ustawione na jednakową wartość w całym mieszkaniu.


Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz