Artykuł sponsorowany

Projektowanie i budowa obiektów medycznych

Projektowanie i budowa obiektów medycznych
Projektowanie i budowa obiektów medycznych, takich jak szpitale, przychodnie i uzdrowiska, są bardzo odpowiedzialnym przedsięwzięciem. Na czele wszystkiego stoi architekt, który koordynuje pracę wielu pracowników. Jakie błędy powstają podczas projektu i jak się ich wystrzegać?


Najważniejszy jest pierwszy etap

Najwięcej błędów powstaje na etapie tworzenia koncepcji obiektu medycznego, co jest bardzo niekorzystne dla całego przedsięwzięcia, ponieważ po rozpoczęciu budowy nie można ich już naprawić. Nie zawsze okazuje się, że najtańszy projekt okaże się bezpieczny i funkcjonalny, dlatego inwestor powinien poważnie zastanowić się na wyborem odpowiedniego wykonawcy.


Pierwszym krokiem powinno być określenie właściwych wytycznych przez inwestora, które będą stanowiły bazę do stworzenia koncepcji funkcjonalnej, a ta z kolei do oszacowania kosztów całego projektu. Dokładnie sformułowana koncepcja zapobiega późniejszym problemom dotyczącym wydłużonej drogi transportu lub zwiększonej liczby personelu tracącego czas na nieproduktywne przemieszczanie się po obiekcie. To wszystko można osiągnąć precyzując rozmieszczenie wszystkich pomieszczeń oraz sposób ich aranżacji.


Główny architekt powinien posłużyć się wiedzą odpowiednich specjalistów oraz rzeczoznawców, dzięki czemu będzie mógł określić potencjalne ryzyko oraz oszacować koszt inwestycji, co ułatwi zaprojektowanie wirtualnego modelu przyszłego szpitala lub kliniki. Taka wizualizacja ułatwia inwestorom podjęcie decyzji o wyłożeniu pieniędzy w obiekt medyczny.


Uwaga na błędy techniczne i prawne

Funkcjonowanie placówki medycznej mogą uniemożliwić również błędy techniczne i budowlane. Aby do tego nie dopuścić, cały czas potrzebna jest ścisła współpraca inwestora, projektanta, wykonawcy i inspektorów nadzoru. Warto też zwrócić uwagę na aspekty prawne, ponieważ wielu projektantów popełnia błędy związane ze skomplikowanej struktury aktów prawnych, które określają wytyczne pożarowe, sanitarne lub farmaceutyczne. Trzeba uważać na wszelkie nowelizacje rozporządzeń ministrów, które potrafią się zmienić nawet w trakcie budowy obiektu medycznego.


Budowę szpitali lub innych obiektów medycznych warto zlecić doświadczonej firmie, która takie usługi oferuje. Powstała w 1992 roku firma Gresan realizuje kompleksowe usługi związane z budową mieszkań, domów, osiedli i obiektów medycznych. Ponadto oferuje pełen zakres robót instalacyjnych oraz robót w zakresie sieci wodno-kanalizacyjnych i cieplnych, a także świadczy usługi na zlecenie podmiotów instytucjonalnych i odbiorców indywidualnych.


Oceń artykuł (1)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz