Artykuł sponsorowany

Jak pozbyć się żylaków – na jaki zabieg się zdecydować?

Jak pozbyć się żylaków – na jaki zabieg się zdecydować?

Żylaki – zmora niejednej kobiety. Rozpoczyna się od małych pajączków lub małych żylaków, żył siatkowatych. Czym wcześniej wyryte – nawet dyskretne schorzenia żył i tętnic – tym lepiej. Żylaki ą problemem zdrowotnym, a zarazem estetycznym. Ja więc możemy się ich pozbyć? Na jakie zabiegi się zdecydować w początkowym etapie, a na jakie w stadium zaawansowanym?

Skleroterapia

Aby zapobiec operacji, warto być wyczulonym na najmniejsze zmiany i schorzenia żył czy tętnic i zająć się leczeniem małych żylaków i pajączków. Jeżeli więc zauważymy najmniejsze różnice warto udać się do profesjonalnego chirurga naczyniowego w placówce typu Specjalistyczna Indywidualna Praktyka Lekarska. Warto wykonać USG Dopplera, gdyż wykrywa ono najmniejsze schorzenia żył. Pokazuje dokładnie, gdzie krew płynie szybciej, gdzie wolniej, a gdzie może się cofać. Dzięki badaniu można także ocenić przekrój i wydolność badanych żył i tętnic. W przypadku bardzo drobnych pajęczaków czy drobnych żylaków stosuje się skleroterapię. Polega ona na wprowadzeniu do naczynia różnorodnych preparatów, które prowadzą do kurczenia się ściany naczynia, do jego zamknięcia, zwłóknienia, a w końcu do zniknięcia naczynia. Zabieg jest bezbolesny, nie wymaga nawet znieczulenia. Przeprowadza się go za pomocą bardzo cienkich igieł. W zależności od osoby, zabieg można powtarzać do pięciu razy.

Operacyjne leczenie żylaków

Poza problemem estetycznym żylaki to także problem zdrowotny, który nieleczony może powodować wiele nieprzyjemnych powikłań, na przykład zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych lub głębokich, zator tętnicy płucnej, owrzodzenie żylakowe. Należy je więc usunąć. Na czym polega klasyczne usuwanie żył metodą operacyjną? Klasyczna, gdyż stosowana od około 100 lat. Jak wygląda zabieg? Zabieg rozpoczyna się nacięciem pachwiny, gdyż tam żyła odpiszczelowa wpada do żył głębokich, które się podwiązuje. Następnie wykonuje się drugie nacięcie skóry tuż nad żyłą, po czym wprowadza się do środka sondę, za pomocą, której usuwa się żyłę. Rany są zamykane za pomocą plastrów, na które zakłada się opatrunek w postaci pończochy, którą się ściąga dopiero po tygodniu. W czasie wizyty kontrolnej ściąga się szwy skórne i ściąga lub zmienia opatrunek. Warto pamiętać, że operacyjne leczenie żylaków jest bezbolesne, gdyż stosuje się znieczulenie. Czasami, zamiast usuwania żylaków stosuje się również krioterapię – czyli zamrażanie żylaków, czym uzyskuje się efekt podobny do metody tradycyjnej. Warto udać się do specjalisty chirurgii naczyniowej, aby określić rodzaj i skalę problemu oraz wybrać odpowiednią metodę leczenia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz