Artykuł sponsorowany

Jak poprawnie obliczyć wynagrodzenie przestojowe?

Jak poprawnie obliczyć wynagrodzenie przestojowe?

Wynagrodzenie pracownika wypłacane jest za wykonane przez niego na rzecz pracodawcy obowiązki. Problem pojawia się jednak w przypadku, gdy praca nie może być wykonywana z przyczyn dotyczących pracodawcy. W tej sytuacji wypłacane jest wynagrodzenie przestojowe. Z artykułu dowiesz się, kiedy przysługuje pracownikowi oraz jak obliczyć jego stawkę. Zapraszamy do lektury.

Czym jest przestój w pracy?

Na początek musimy wyjaśnić, czym jest przestój w pracy, nie każda sytuacja bowiem, w której pracownik nie pracuje, może być za taki uznana. Przestój to czas niewykonywania pracy w określonych warunkach obejmujących:

  • gotowość do świadczenia pracy przez pracownika,
  • nieprzewidziane okoliczności uniemożliwiające pracę.

Do takich zdarzeń zaliczymy między innymi awarie oraz przyczyny techniczne, a także działanie osób trzecich. Pracodawcy muszą być ponadto świadomi, że zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracownikom przysługuje wynagrodzenie za czas przestoju w pracy. Wyznaczeniem jego wysokości zajmą się osoby odpowiedzialne za obsługę księgową firmy, warto jednak wiedzieć, jak wygląda mechanizm obliczania stawki takiego wynagrodzenia. O tym więcej w dalszej części artykułu. Wynagrodzenie przestojowe nie przysługuje natomiast w sytuacji, gdy przestój wynika z winy pracownika.

Warto wiedzieć ponadto, że na czas przestoju pracodawca może powierzyć zatrudnionym osobom inną pracę. Za jej wykonanie przysługuje wynagrodzenie w wysokości nie mniejszej niż wynagrodzenie przestojowe. Zastosowanie tego rozwiązania jest możliwe również w przypadku przestoju wynikającego z winy pracownika. Wówczas przysługuje mu jedynie wynagrodzenie za wykonanie innej powierzonej pracy w czasie przestoju. W sytuacji, gdy przestój spowodowany jest warunkami atmosferycznymi, pracownikom przysługuje wynagrodzenie za powierzoną na ten okres pracę, jeśli wewnętrzne przepisy zakładu pracy nie przewidują, że otrzyma ona za nią wynagrodzenie postojowe.

Jak obliczyć wynagrodzenie przestojowe?

Wynagrodzenie przysługujące pracownikowi za czas przestoju to wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania, czyli wynagrodzenie zasadnicze określone w umowie o pracę. Oznacza to, że jest to wynagrodzenie bez żadnych dodatków czy dopłat – z jednym wyjątkiem, jaki stanowi dodatek funkcyjny przysługujący zatrudnionym na stanowiskach kierowniczych. W razie braku wyodrębnienia wynagrodzenia przestojowego w umowie o pracę jego wysokość wynosić powinna 60% wynagrodzenia pracownika. Kwestie te związane z ustaleniem właściwej stawki dobrze jest powierzyć specjalistom w dziedzinie rachunkowości. Biuro rachunkowe, takie jak to prowadzone w Krakowie przez mgr inż. Jolantę Krzyształowską, bez trudu zajmie się obsługą kadr i płac.

Sam pracodawca również powinien wiedzieć, jak działa ten mechanizm. W przypadku wynagrodzenia określonego w stawce miesięcznej wynagrodzenie przestojowe wyznaczane jest poprzez podzielenie wynagrodzenia przez liczbę godzin do przepracowania w danym miesiącu i pomnożenie otrzymanej kwoty przez liczbę godzin, jakie przepracowałby pracownik, gdyby nie było przestoju. Jeżeli wynagrodzenie za pracę określane jest stawką godzinową, to za jedną godzinę przestoju przysługuje wynagrodzenie w wysokości stawki godzinowej – w przypadku większej liczby godzin przestoju, stawkę godzinową należy pomnożyć przez liczbę godzin przestoju.

Nieco inaczej wygląda sprawa, gdy w umowie nie określono stawki miesięcznej czy godzinowej, a tak może być w przypadku wynagrodzenia akordowego lub prowizyjnego. Tu z podstawy wynagrodzenia oblicza się 60% jego wysokości i dzieli przez liczbę godzin przepracowanych w okresie, z którego została przyjęta (trzy miesiące poprzedzające przestój), a następnie mnoży przez liczbę godzin przestoju.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz