Artykuł sponsorowany

Jak pandemia COVID-19 wpływa na naszą psychikę?

Jak pandemia COVID-19 wpływa na naszą psychikę?

Pandemia COVID-19 wywróciła nasze dotychczasowe życie do góry nogami. Jest to problem, który bezpośrednio dotyczy każdego z nas, ponieważ nawet jeśli nie zostaliśmy dotknięci chorobą, wszyscy w równym stopniu odczuwamy skutki ograniczeń, które nałożył na nas rząd. Funkcjonowanie w cieniu koronawirusa odbija się negatywnie na naszej psychice. Czego obawiamy się najbardziej? Jak przetrwać ten trudny czas?

Czego doświadczamy w obliczu pandemii?

Każdego dnia docierają do nas informacje o nowych zachorowaniach,  zgonach i ogniskach choroby. Koronawirusem możemy zarazić się wszędzie – od kolegi z pracy czy kupując pieczywo w pobliskim sklepie. Do tej pory nie znaleziono ani lekarstwa, ani szczepionki na COVID-19, co stawia pod dużym znakiem zapytania nasze przyszłe losy. Towarzyszy nam nieustanny lęk – o swoje zdrowie, zdrowie najbliższych, ale nie tylko. Martwimy się też o pracę, która gwarantuje nam życie na dobrym poziomie, o edukację naszych dzieci i o przyszłość po prostu. Koronawirus odebrał nam poczucie bezpieczeństwa oraz kontroli nad własnym życiem. A – między innymi- te dwie rzeczy warunkują nasz dobrostan psychiczny.

Ciężko również nie odnieść się do licznych zakazów i nakazów, które ograniczają naszą wolność osobistą. Z tak wieloma obostrzeniami żyje się trudno, nawet mając świadomość tego, że zostały one stworzone z myślą o naszym bezpieczeństwie. Noszenie maseczek, ograniczenie spotkań z bliskimi, dystans społeczny, utrudniony dostęp do sklepów, placówek medycznych, siłowni – wszystko to prowadzi do niemożności realizacji celów, obniżenia nastroju i dezorganizacji dotychczasowego planu dnia. Taka sytuacja trwa już kilka miesięcy. Nic też nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miało się coś zmienić. Jak sobie pomóc?

Jak przetrwać trudny okres pandemii?

Najważniejsze jest to, by stosować się do zaleceń i wytycznych specjalistów, co zminimalizuje ryzyko zarażenia oraz ograniczy rozprzestrzenianie się koronawirusa. Jednak ciało jest znacznie bardziej podatne na choroby, kiedy cierpi nasze zdrowie psychiczne. A granice naszej wytrzymałości już dawno zostały przekroczone. Coraz więcej osób zgłasza się do psychiatrów z objawami depresji czy silnym obniżeniem nastroju i nie jest to wydumany problem. Mimo trudnej sytuacji warto uświadomić sobie, że wszystko, co nas w życiu spotyka, ma zarówno dobre, jak i złe strony. Istotne jest, aby starać się odszukać te pierwsze. Zbawienna może być w tym rozmowa z wykwalifikowanym psychologiem, który pomoże nam poukładać myśli i uporządkować uczucia.

Niezbędną pomoc otrzymamy w poradni psychologiczno-psychiatrycznej „Wsparcie”. Tamtejsi specjaliści prowadzą sesje online, a więc nie będziemy musieli narażać swojego zdrowia, przychodząc do placówki. W zachowaniu dobrej kondycji psychicznej pomoże też aktywność fizyczna. Regularne uprawianie sportu jest możliwe również w warunkach domowych. Ćwiczenia zwiększają wydzielanie serotoniny, która nazywana jest hormonem szczęścia. Warto też nauczyć się kilku ćwiczeń relaksacyjnych, które pomagają się wyciszyć i obniżyć napięcie. Nie rezygnujmy również z pełnowartościowych i różnorodnych posiłków i zadbajmy o optymalną ilość snu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz