Artykuł sponsorowany

Jak niskim kosztem wznieść halę produkcyjną?

Jak niskim kosztem wznieść halę produkcyjną?

Budowa hali produkcyjnej to wieloetapowa inwestycja wymagająca zarówno wiele czasu, jak i poświęcenia znacznych środków finansowych. Czy da się jednak w jakiś sposób te koszty zredukować, zarazem drastycznie nie obniżając jakości samego budynku? Na czym można i warto zaoszczędzić, a czego nie powinno się wykonywać niskim kosztem? Wyjaśniamy te kwestie w artykule.  

Jakie czynniki mają wpływ na koszt budowy hali produkcyjnej?

Całkowity koszt wzniesienia budowy hali produkcyjnej zależny jest od wielu czynników. Wśród nich można wymienić między innymi: powierzchnię hali oraz poszczególnych pomieszczeń, rodzaj obudowy hali stalowej i konstrukcji stalowej, system izolacji cieplnej oraz przeznaczenie budowanego obiektu.  Trzeba również liczyć się z kosztami stworzenia projektu budowy hali, transportu i montażu materiałów, montażu orynnowania i bram przesuwanych, obróbek dekarskich, budowy elementów ochrony przeciwpożarowej itd. Wiele zależy od indywidualnych preferencji klienta, dlatego warto skontaktować się z takimi firmami budowlanymi, jak Artimex, które przygotowują dokładne kosztorysy i tłumaczą, co dokładnie należy wykonać w ramach budowy hali produkcyjnej.

Jak zaoszczędzić przy budowie hali produkcyjnej?

Nie oszczędzaj na czymkolwiek, co może mieć wpływ na bezpieczeństwo budynku i osób, które będą tam pracowały. Na przykład na elementach ochrony przeciwpożarowej, takich jak drzwi przeciwpożarowe, a także instalacjach elektrycznych czy wentylacyjnych. Są inne sposoby obniżania kosztów takie, jak budowa hali produkcyjnej ze stali z obudową złożoną z płyt warstwowych, zamiast z tradycyjnego marmuru. Takie konstrukcje nie tyko wyglądają atrakcyjniej, szybciej się je buduje i łatwiej można je później rozbudowywać, ale przede wszystkim hale stalowe są znacznie tańsze od budowli murowanych ze względu na dużą ilość materiałów, jakie w tym drugim przypadku trzeba wykorzystać. W przeciwieństwie to tradycyjnej hali ceglanej, można ją złożyć i przenieść, redukując tym samym koszty związane z pracami fundamentowymi. Im większa i wyposażona w liczniejsze konstrukcje dodatkowe hala, tym wyższy całkowity koszt, więc powinniśmy zastanowić się, czy faktycznie planowana przestrzeń będzie przez nas optymalnie wykorzystywana. Polecamy również zastosowanie energooszczędnych rozwiązań dostarczających wodę, prąd i ciepło, które pozwolą na zmniejszenie kosztów w dłuższej perspektywie. Weź pod uwagę lokalizację hali i porównaj oferty poszczególnych wykonawców, bo to też ma niebagatelne przełożenie na ogólne koszty.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz