Jak leczyć cukrzycę typu 2? Dieta, ćwiczenia, leki

Jak leczyć cukrzycę typu 2? Dieta, ćwiczenia, leki

W cukrzycy typu 2 najlepszym sposobem regulacji poziomu cukru jest zmiana nawyków oraz stylu życia. Leczenie, czyli tak zwana terapia behawioralna, polega na wprowadzeniu odpowiedniej diety oraz dawki ruchu. Cukrzycę leczy się również lekami. Dowiedz się, co jeść przy cukrzycy i jakie ćwiczenia wybrać, by czuć się dobrze. Przeczytaj, jakie są sposoby leczenia cukrzycy typu drugiego.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Dieta. Co jeść przy cukrzycy?

Dieta przy cukrzycy musi być przemyślana. Przeczytaj, jakie są najważniejsze zasady odżywiania osób zmagających się z cukrzycą.

Wybierz węglowodany bogate w błonnik

Podstawowym źródłem energii dla osób zmagających się z cukrzycą powinny być węglowodany bogate w błonnik. Spożywanie węglowodanów jest szczególnie ważne w przypadku chorych, którzy aktywnie ćwiczą. Dietetycy polecają szczególnie pełnoziarniste produkty zbożowe. Wybierz pieczywo razowe i kaszę, a zwykły makaron zastąp tym pełnoziarnistym.

Cukrzycy powinny unikać w diecie cukrów prostych. Niewskazane jest spożywanie miodu, soków owocowych oraz mleka. Jeśli chodzi o tłuszcze, wybieraj tłuszcze nienasycone, które są lepsze od tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. Białko w diecie cukrzyka powinno stanowić około 20%.

Jedz 5 posiłków dziennie co 3 godziny

Jeśli zmagasz się z cukrzycą, weź pod uwagę nie tylko spożywane produkty, ale także ilość posiłków oraz czas ich spożywania. Osoby cierpiące na cukrzycę powinny jeść regularnie – pięć posiłków dziennie. Przerwy między kolejnymi posiłkami nie mogą być dłuższe niż trzy godziny. Zjadanie dużych porcji na raz nie jest zdrowym rozwiązaniem. Jedz częściej, ale mniej.

Zadbaj o różnorodność posiłków

Komponując posiłki, stawiaj na różnorodność. Posiłki nie powinny składać się wyłącznie z węglowodanów. Pamiętaj, że cukry w połączeniu z tłuszczami lub białkiem wchłaniają się wolniej, więc nie podnoszą gwałtownie poziomu cukru we krwi. Nie przesadzaj z ilością soli – warto zastąpić ją aromatycznymi ziołami, które wzbogacą smak posiłków.

Postaw na warzywa

Podstawą każdej zdrowej diety powinny być warzywa, więc staraj się włączać je do każdego posiłku. Warzywa mają niewiele kalorii, niski indeks glikemiczny, poza tym zawierają cenny błonnik. Latem wybieraj świeże warzywa, a zimą nie obawiaj się sięgać po mrożonki, które są równie wartościowe. Inaczej jest z owocami, które bogate są w fruktozę, więc diabetycy nie powinni przesadzać z ich ilością. 

Dowiedz się więcej o profilaktyce cukrzycy

Jak ćwiczyć przy cukrzycy?

Ruch to zdrowie. To nie tylko sposób na zapobieganie, ale także metoda leczenia cukrzycy. Wysiłek fizyczny powoduje, że organizm szybciej zużywa cukier, czego konsekwencją jest spadek jego poziomu we krwi. Regularne ćwiczenia pomagają pozbyć się nadwagi, która jest niebezpieczna i jest jedną z przyczyn wielu chorób, w tym właśnie cukrzycy. Wysiłek należy dostosować do stanu zdrowia, więc zanim wybierzesz się na siłownię, skonsultuj się z diabetykiem.

Warto wybierać sporty, które obciążają organizm równomiernie. Specjaliści zalecają m.in. jogging, gimnastykę, gry zespołowe, pływanie, nordic walking, a także spacery. Ćwiczenia powinny być wykonywane regularnie, przynajmniej trzy razy w tygodniu przez pół godziny. Podczas aktywności pamiętaj o uzupełnianiu płynów.

Poznaj przyczyny cukrzycy.

Jak żyć z cukrzycą? Leki na cukrzycę

Gdy zmiana diety oraz wprowadzenie aktywności fizycznej nie przynoszą rezultatów, niezbędne jest podanie leków. Preparaty podawane w leczeniu cukrzycy działają na dwa sposoby – pobudzają wytwarzanie insuliny w trzustce oraz obniżają poziom glukozy we krwi. Diabetolodzy często łączą leki z różnych grup. Gdy przestają być skuteczne, podczas leczenia cukrzycy typu 2 podawana jest insulina.  

Poza leczeniem samej cukrzycy pacjenci powinni zadbać o ogólny stan zdrowia. To bardzo ważne, by zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań. Zadbaj o ciśnienie tętnicze i zbadaj nerki. Poza tym nie dopuść do rozwoju nadwagi  i na bieżąco kontroluj poziom stężenia cukru we krwi.  

Przeczytaj, jak leczyć cukrzycę typu 1.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
2.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży