Artykuł sponsorowany

Instalacje w układzie trójnikowym czy rozdzielaczowym – wybieramy sposób układania rur w domowych systemach grzewczych

Instalacje w układzie trójnikowym czy rozdzielaczowym – wybieramy sposób układania rur w domowych systemach grzewczych

Instalacje centralnego ogrzewania to jeden z najważniejszych systemów w każdym domu, umożliwiający dostarczenie wymaganej ilości ciepła do poszczególnych pomieszczeń, zapewniając domownikom komfort termiczny. Nie da się przy tym ukryć, że jedną z najważniejszych funkcji w całym systemie ogrzewania pełnią rury transportujące środek grzewczy do odbiorników, przy czym na prawidłowe i wydajne funkcjonowanie instalacji centralnego ogrzewania wpływa nie tylko materiał, z którego wykonano rury, ale także ich rozmieszczenie, gdzie podstawowy podział uwzględnia układ rur w systemie trójnikowym oraz rozdzielaczowym.

Wybieramy układ rur w domowej instalacji c. o.

Rury to element, który w instalacjach c.o. ma za zadanie rozprowadzenie czynnika grzewczego (zazwyczaj podgrzanej wody) od źródła ciepła (kocioł, pompa ciepła, węzeł cieplny, itp.) do odbiorników oddających ciepło do pomieszczeń (grzejniki lub instalacja ogrzewania podłogowego). Dodatkowo jeśli dom ma więcej niż jedną kondygnację, instalację doprowadza się na poszczególne piętra pionowymi przewodami, tzw. pionami, zaś rozdział czynnika grzejnego na kondygnacji, patrząc od momentu odejścia od pionu, odbywa się zazwyczaj z wykorzystaniem układów:

  • trójnikowych – w przypadku których do przewodów rozprowadzających, połączonych z rurą zasilają, podłącza się za pomocą trójników odcinki instalacji indywidualnie do każdego grzejnika, czyli wykonuje się tzw. podejścia pod grzejnik. Rury te, ustawione szeregowo, można poprowadzić w bruzdach ściennych, podłodze lub w listwach maskujących,
  • rozdzielaczowych – gdzie na każdej kondygnacji w szafce instalacyjnej, umieszcza się specjalne rozdzielacze, do których doprowadzane są przewody (zasilający i powrotny) od źródła ciepła. W przypadku gdy zdecydujemy się na montaż instalacji grzewczej opartej na rozdzielaczach rury prowadzone są łukami (zazwyczaj w podłodze, najkrótszą drogą od rozdzielacza do grzejnika), co zapewnia naturalną kompensację wydłużeń cieplnych rurociągów, a dodatkowo na drodze między rozdzielaczem a odbiornikiem nie występują dodatkowe połączenia. Takie rozprowadzenie umożliwia łatwy dostęp do łączeń w skrzynce rozdzielczej oraz umożliwia indywidualne odcięcie każdego odbiornika,
  • rozdzielaczowo-trójnikowy – stanowiący połączenie wcześniejszych rozwiązań. Wykonywany jest on podobnie do układu rozdzielaczowego, z tą jednak różnicą, że grzejniki o stosunkowo małej mocy, położone blisko siebie, mogą być przyłączane trójnikami do jednej pary przewodów wychodzącej od rozdzielacza.

Układ prowadzenia rur a rodzaj materiału

Decydując się na wykonanie określonego układu rur w instalacji c. o. trzeba również pamiętać o doborze przewodów wytworzonych z odpowiedniego materiału. Niemniej jednak nie wolno zapominać, że samo podłączenie z kotłem musi być wykonane z odcinka rury metalowej, co pozwoli na zabezpieczenie instalacji z tworzywa sztucznego przed działaniem wysokiej temperatury. Należy jednak pamiętać, że w systemie trójnikowym można stosować różne rodzaje rur do c.o., zarówno rury miękkie w zwoju, jak i sztywne, z miedzi oraz plastikowe rury wielowarstwowe. W przypadku systemów rozdzielaczowych, firmy wykonujące instalacje grzewcze, takie jak Termako Jacek Kośka, stosują najczęściej plastikowe rury elastyczne. Niemniej jednak niezależnie, z jakiego materiału zostanie wykonana instalacja, rury do grzejników powinny być prowadzone w izolacji cieplnej, co zapobiegnie nadmiernemu wychłodzeniu wody.

Wybór układu przewodów dla danego budynku zależy w dużej mierze od tego, czy instalacja projektowana jest dla nowo wznoszonego domu, czy wykonywana jest modernizacja instalacji c. o. w budynku już istniejącym, zaś sama decyzja o sposobie poprowadzenia przewodów grzewczych powinna być podjęta przez inwestora i projektanta, z uwzględnieniem konkretnych wymagań, dostępnych możliwości oraz posiadanego budżetu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz