Artykuł sponsorowany

Instalacja gazowa w samochodzie – czy jest się czego bać?

Instalacja gazowa w samochodzie – czy jest się czego bać?

Coraz więcej kierowców decyduje się na montaż instalacji gazowej w swoim samochodzie. Jest to dobry sposób na oszczędności. Wystarczy tylko porównać ceny gazu i benzyny na stacjach paliwowych. Na temat autogazu krąży jednak wiele mitów. Czy taka instalacja jest bezpieczna? Jak wpływa na pracę silnika?

Zalety samochodów z instalacją gazową

Dane z raportu „Polak w drodze 2.0”, który został opracowany na zlecenie Santander Consumer Banku, jasno wskazują, że tankowanie auta na gaz, jest dwa razy tańsze od tankowania auta na benzynę. Realne oszczędności to główna zaleta autogazu. Warto zaznaczyć też, że jest to inwestycja długoterminowa. Ceny paliw na stacjach benzynowych regularnie rosną, podczas gdy ceny gazu raczej stoją w miejscu.

Badania przeprowadzone przez The European LPG Industry Roadmap wskazują, że samochody z instalacją gazową produkują 20 razy mniej spalin niż auta z silnikiem benzynowym. W dodatku spaliny te nie zawierają ołowiu i siarki. Owe substancje w największym stopniu odpowiedzialne są za zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Można więc śmiało powiedzieć, że instalacja gazowa w aucie jest ekologiczna. W dzisiejszych czasach to bardzo ważny aspekt.

Jakie są wady aut „jeżdżących na gaz”?

Użytkownicy samochodów z instalacją gazową mogą mieć problem z parkowaniem auta w garażu podziemnym. W większości budynków, zwłaszcza mieszkalnych, obowiązują spore ograniczenia w tym zakresie. Skąd się to bierze? Propan-butan jest cięższy od powietrza. W przypadku rozszczelnienia się instalacji gaz zacznie gromadzić się blisko podłoża parkingu, co może grozić wybuchem.

Jazda na autogazie wymaga też legalizacji butli. Zbiornik zachowuje swoją ważność przez 10 lat. Umieszcza się go w bagażniku, w miejscu koła zapasowego. Butla ogranicza pojemność bagażnika i to również jest jedna z wad. A jak instalacja wpływa na silnik?

Specjaliści twierdzą, że autogaz zmniejsza żywotność silnika i powoduje większe ryzyko uszkodzenia poszczególnych podzespołów w samochodzie. Można jednak temu zaradzić poprzez wykonywanie regularnych przeglądów technicznych i szybką reakcję, jeśli zauważymy jakąkolwiek usterkę w pojeździe. Trzeba dodać też, że kierowcy aut z instalacją gazową, płacą wyższe składki ubezpieczenia OC i AC.

Gdzie założyć instalację gazową w samochodzie?

Instalacja gazowa w aucie będzie wydajna i całkowicie bezpieczna, pod warunkiem, że zostanie zamontowana przez mechanika z odpowiednimi uprawnieniami. Takie usługi realizuje np. Kris PPHU Montaż instalacji LPG Naprawa samochodów. Autogaz można założyć prawie w każdym samochodzie. Trzeba się przygotować na dość wysoką, jednorazową opłatę. Cena usługi może wahać się od 2500 do 6000 tysięcy złotych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz