Artykuł sponsorowany

Główne zasady bezpieczeństwa przy holowaniu pojazdów na drodze

Główne zasady bezpieczeństwa przy holowaniu pojazdów na drodze

Awaria samochodu na drodze może zdarzyć się praktycznie w każdej chwili. Jeśli usterka uniemożliwia dalszą podróż, niezbędne będzie holowanie samochodu, aby nie utrudniał on przemieszczania się pozostałym uczestnikom ruchu drogowego. Zanim jednak rozpocznie się holowanie pojazdu, warto wiedzieć jak postępować oraz jakich zasad bezpieczeństwa należy bezwzględnie przestrzegać.

Niezbędne wyposażenie

Aby w ogóle móc rozpocząć holowanie pojazdu, niezbędne jest odpowiednie wyposażenie, zgodne z obowiązującym kodeksem drogowym. Holowanie odbywa się przy pomocy specjalnej i wytrzymałej liny.

Jak tłumaczy specjalista z pomocy drogowej CUBE – TRANSLina używana podczas holowania pojazdów musi być odpowiednia w zależności od masy holowanego samochodu. W przypadku aut ciężarowych powinna być to specjalna, lina holownicza dużo bardziej wytrzymała niż ta używana do holowania aut osobowych. Ponadto ważna jest jej długość oraz oznaczenie. Lina powinna posiadać od 4  do 6 metrów i być oznaczona biało czerwonymi pasami lub żółtą bądź czerwoną chorągiewką przywiązaną pośrodku liny.

Warto też mieć na uwadze, że holowany samochód musi być oznaczony przy pomocy trójkąta ostrzegawczego. Powinno umieścić się go po lewej stronie z tyłu pojazdu, przykładowo na tylnej szybie.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Holowany pojazd prowadzi się zupełnie inaczej niż podczas jazdy sprawnym samochodem. Dlatego za kierownicą pojazdu holowanego powinien zasiąść kierowca z większym doświadczeniem. Zarówno kierujący pojazdem holowanym, jak i holującym musi posiadać ważne prawo jazdy. Podczas jazdy zaleca się poruszanie ze stałą prędkością oraz unikanie gwałtownego przyspieszania i hamowania.

Bardzo ważną kwestią jest, aby obaj kierujący mieli ze sobą stałą łączność. Często popełnianym błędem jest włączanie świateł awaryjnych, tymczasem pojazd holowany powinien mieć włączone światła pozycyjne i posługiwać się kierunkowskazami. Jeśli tylko to możliwe należy poruszać się prawym pasem, unikać głównych i ruchliwych dróg oraz zachować szczególną ostrożność w obrębie przejścia dla pieszych.

Pomoc specjalistów

Nie zawsze będziemy mogli skorzystać z pomocy rodziny, czy znajomych podczas awarii samochodu. Ponadto, w niektórych przypadkach holowanie pojazdów przy użyciu liny jest wręcz zabronione. Korzystając z usług pomocy drogowej, nie musimy przejmować się odpowiednim wyposażeniem, takim jak linia holownicza.

Co więcej, specjaliści zadbają o odpowiednie oznakowanie pojazdu holowanego oraz w razie konieczności zasiądą za kierownicą. Profesjonalna pomoc w zakresie holowania będzie niezbędna szczególnie w przypadku awarii pojazdu na autostradzie lub samochodu z automatyczną skrzynią biegów. W takich wypadkach tradycyjne holowanie przy pomocy liny jest zabronione. Lepszym rozwiązaniem jest przewiezienie auta na lawecie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz