Artykuł sponsorowany

Zasady holowania samochodów

Zasady holowania samochodów

Awarie i wypadki w ruchu drogowym są nieuniknione. Zdarzył Ci się wypadek i konieczne jest holowanie samochodu? Czy wiesz, że istnieją specjalne zasady i przepisy prawne, które dotyczą tej czynności? Zanim zdecydujesz się na samodzielne holowanie pojazdów, sprawdź najważniejsze informacje, które pomogą Ci uniknąć błędów i nieprzyjemnych sytuacji.

Co robić, kiedy samochód odmawia posłuszeństwa? 

Każdemu może zdarzyć się awaria, która będzie wiązała się koniecznością holowania samochodu do domu lub do warsztatu samochodowego. Grunt to zachować zimną krew i zastosować się do wszelkich zasad ruchu drogowego, które określają, jak takie holowanie ma wyglądać. Podstawowym wyposażeniem, które będzie niezbędne podczas holowania, jest lina. Można zakupić ją na każdej stacji benzynowej za kilkadziesiąt złotych. Drugim, kluczowym elementem wyposażenia każdego samochodu, musi być trójkąt ostrzegawczy, za którego pomocą poinformujesz pozostałych uczestników ruchu drogowego o awarii samochodu. Co ważne, trójkąt powinien być umieszczony po lewej stronie.

Jakich błędów należy unikać podczas holowania samochodu?

Wiele osób popełnia podstawowe błędy podczas holowania pojazdu, które wynikają z nieznajomości przepisów. Jak zauważa pracownik firmy Pomoc Drogowa Bojszczak: Nagminnym błędem, popełnianym nawet przez doświadczonych kierowców podczas holowania, jest włączanie świateł awaryjnych. Zdarzają się także sytuacje, kiedy nieprawidłowo zostaje zamontowana lina holownicza. Trzeba pamiętać, że w takim przypadku można jeszcze bardziej uszkodzić pojazd. Jeżeli kierowca nie ma doświadczenia i odpowiedniej wiedzy, to zdecydowanie lepszym wyjściem jest wezwanie specjalistycznej pomocy – dodaje.

Zasady, o których warto pamiętać!

Podczas całego procesu holowania należy starać się, aby lina holownicza była odpowiednio napięta. Jest to bardzo ważne ze względu na bezpieczeństwo pojazdu, który znajduje się z przodu. W przypadku nagłego poruszenia się liny samochód holowany mógłby rozpędzić się i uderzyć w tył pierwszego pojazdu. Istotne są także takie kwestie jak:

  • sygnalizowanie skrętu przez obydwa pojazdy w tym samym czasie,
  • przeprowadzenie holowania w miarę możliwości na mniej ruchliwych drogach.

Osoby, które nigdy nie holowały pojazdów, powinny zachować szczególną ostrożność. Jeżeli jest to możliwe, to dobrze, aby kierowcy obu pojazdów mieli ze sobą stały kontakt. Ułatwi to przemieszczanie się na drodze, wpływając również na bezpieczeństwo pozostałych uczestników ruchu drogowego. Jeżeli nie czujesz się na siłach, aby samemu wykonać holowanie, to zdecydowanie lepiej skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy. Obecnie ceny tej usługi nie są wysokie. Można także sprawdzić, czy ubezpieczenie nie zapewnia darmowego holowania do najbliższego warsztatu samochodowego. Zdarza się, że niektórzy ubezpieczyciele mają taką usługę w swoim pakiecie i można skorzystać z niej w dowolnym momencie, jeżeli tylko tego potrzebujesz.

Oceń artykuł (3)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz