Artykuł sponsorowany

Gdzie zgłosić się po pomoc w uzależnieniu?

Gdzie zgłosić się po pomoc w uzależnieniu?
Ilość codziennych obowiązków, stres, kłopoty i ciągły brak czasu - to norma w życiu sporej części społeczeństwa. Chociaż na każdym kroku podkreśla się wagę indywidualności i wolności, mało kto tak naprawdę może sobie na nią pozwolić. Poddając się odgórnym założeniom lub przyzwyczajając się do pewnych nawyków wiele osób o niej zapomina. Z drugiej strony do niektórych zasad trzeba się ustosunkować, żeby móc sprawnie działać w społeczeństwie. Problem pojawia się wtedy, kiedy to z własnej winy możliwość wyboru zostaje utracona. Doskonałym przykładem takiego stanu rzeczy są uzależnienia.


Czym jest uzależnienie?

- Uzależnieniem można nazwać silną potrzebę spożycia jakiejś substancji lub zachowania się w określony sposób. Ten nawyk jest tak silny, że pozbawiona przedmiotu nałogu osoba odczuwa silne rozdrażnienie, jest nawet skłonna do agresji. Warto też zaznaczyć, że jego działanie na dłuższą metę jest destrukcyjne dla jednej lub kilku dziedzin życia uzależnionego człowieka - tłumaczy specjalista kliniki Alkater specjalizującej się w leczeniu alkoholizmu i narkomanii.


Wbrew pozorom nałogi odpowiadają nie tylko środowiskom patologicznym. Uzależnionym można być także od internetu, leków, zakupów, słodyczy czy jedzenia. Postępująca siła nawyku odbiera choremu wolność, cechy osobowości, a nawet wyznawane wcześniej wartości i priorytety. W tych kwestiach alkohol i narkotyki nie mają sobie równych. Dotknięta nałogiem osoba ostatecznie przekłada je nawet nad rodzinę czy pracę.


Proces leczenia

W przypadku każdego uzależnienia forma zalecanej terapii jest nieco inna. W przypadku alkoholu i narkotyków pierwszy krok to detoksykacja. W tej kwestii istotne pozostaje zaufanie odpowiedniej grupie specjalistów. Kliniki zajmujące się leczeniem nałogów oferują również pełne terapie w domu. Podstawą tych wizyt jest oczyszczenie organizmu z toksyn w przypadku zatrucia alkoholowego lub narkotykowego. - W Alkater na pierwszej konsultacji pojawia się lekarz. Natomiast później pacjent otrzymuje dostęp do pomocy wykwalifikowanego personelu pielęgniarskiego oraz, gdy zachodzi potrzeba, do kolejnych konsultacji lekarskich - tłumaczy specjalista z warszawskiej kliniki.


Korzystając z kliniki leczenia uzależnień można skorzystać również z pomocy psychoterapeuty. Warto zauważyć, że nałóg to w takiej samej mierze choroba dotykająca ciało jak i umysł. O ile detoksykacja stanowi terapię dla organizmu, o tyle sesje z psychoterapeutą to podstawa w ustaleniu przyczyny nałogu oraz pracy nad silną wolą i walką z uzależnieniem.


O czym jeszcze pamiętać?

Należy zdawać sobie sprawę, że oczyszczenie organizmu z zalegających szkodliwych substancji to okres trwający zaledwie kilka dni, natomiast efekt finalny, tj. wyjście z nałogu, wymaga dużo więcej czasu. Wiele zależy od silnej woli pacjenta. Bez tego nawet najbardziej fachowe porady i procesy leczenia nie są w stanie pomóc.


Kliniki uzależnień to stały dostęp do usług medycznych oraz pomocy pielęgniarskiej w trudnym czasie wychodzenia z nałogu. Te najlepsze oferują korzystne i komfortowe warunki, a przede wszystkim dyskrecję. Kliniki takie jak Alkater to połowa sukcesu w walce z uzależnieniem, nie można jednak zapominać, że to zgoda pacjenta stanowi kluczowy element dla powodzenia terapii.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz