Artykuł sponsorowany

Leczenie uzależnień – spis przydatnych informacji

Leczenie uzależnień – spis przydatnych informacji

Leczenie uzależnień nie należy do łatwych zadań głównie z uwagi na fakt, że dotknięte tym problemem osoby bardzo często nie traktują poważnie poszczególnych objawów. Co więcej, ludzie nierzadko kompletnie ignorują możliwość bycia uzależniony od konkretnego rodzaju używki, zdając sobie sprawę o tym fakcie zbyt późno. Dlatego ważne jest, aby odznaczać się odpowiednią wiedzą na ten temat.

Kilka podstaw

Czasami możemy spotkać się z sytuacją, w której osoba notorycznie przyjmująca konkretne substancje uważa to za coś normalnego. Co więcej, może nawet twierdzić, że w razie potrzeby łatwo przyjdzie jej odstawienie i mimo istnienia na świecie i takich ludzi, którzy bezproblemowo rzucą korzystanie z konkretnej używki w mgnieniu oka, zdecydowana większość będzie miała z tym spore kłopoty. Nie pomaga tutaj w dodatku fakt, że z dnia na dzień w toku uzależnienia zmniejsza się możliwość zniknięcia problemu. Uzależnienie pewnie z czasem ulegnie nasileniu, co już w bezpośredni sposób warunkuje niezdolność dopełniania obowiązków, nawet tych najbardziej podstawowych, oraz wywołuje w efekcie reakcję obronną w postaci obwiniania innych swoimi wszelkimi niepowodzeniami.

Bardzo duży wpływ na kontrolę nawyku mają osoby z bliskiego otoczenia. Mogą one bowiem już we wczesnym etapie rozwoju problemu zauważyć niepokojące objawy. Jak najbardziej należy wówczas reagować i zwracać uwagę na narastające kłopoty, które dotykać mogą nie tylko uzależnionego, ale także oczywiście bliskich mu ludzi. Niestety, czasami to za mało i spotykamy się w takiej sytuacji z nieustanną odmową, ignorowaniem objawów oraz trwaniem w nałogu. Szczególnie kłopotliwe może okazać się w dłuższej perspektywie przekonanie przyjaciół oraz rodziny przez walczącego z nałogiem o tym, że jest to tylko chwilowa trudna sytuacja, która z czasem przejdzie i wtedy nie będzie już potrzeby korzystania z konkretnej używki. Osoby bliskie zazwyczaj zaczynają ufać, a problem dalej narasta.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Na poruszany w ramach tego wpisu temat dobrze będzie wspomnieć jeszcze o co najmniej kilku przydatnych kwestiach. Zanim jednak do tego przejdziemy, pragniemy zaznaczyć, że poszczególne związane z tym informacje skonsultowaliśmy ze specjalistami z ośrodka Terapia uzależnień Bożena Stanek. Tak więc jako osoby zauważające, że ktoś bliski ewidentnie walczy z nałogiem, przede wszystkim powinniśmy podjąć próby nakłonienia do podjęcia leczenia uzależnień. Jak łatwo można się jednak domyślić, zdecydowanie nie należy do łatwych zadań. Nie należy jednak zaprzestawać swoich prób, gdyż pewnego dnia mogą po prostu zadziałać. Osoba rozpoczynająca wówczas terapię będzie miała do czynienia ze specjalistami oraz z czasem prawdopodobnie podziękuje nam za nakłonienie do tego kroku.

Terapia uwzględnia wiele zróżnicowanych metod oraz podejść. Za przykład możemy wziąć sobie walkę z alkoholizmem, który jest szczególnie często spotykanym rodzajem nałogu. W ośrodku terapii uzależnień najpierw spotkamy się w tym zakresie z diagnostyką, czyli niezbędnym krokiem w celu ustalenia, z czym tak naprawdę lekarz ma do czynienia. Leczenie powinno być dobrane w zgodzie z fazą nawyku, długością picia, a także kondycji fizycznej i psychicznej. Rozpoznanie problemu często wymaga od specjalistów również zwrócenia uwagę na ewentualne współistniejące zaburzenia – między innymi pod kątem psychicznym.

Pozostałe informacje

W gabinecie leczenia uzależnień prawdopodobnie spotkamy się również z pracą ze strony psychologa, który w celu dobrania jak najlepszej metody radzenia sobie z nałogiem w indywidualnym przypadku, może spróbować określić typ osobowości pacjenta. Dopiero później dochodzi do ułożenia indywidualnego planu terapeutycznego, który czasem uwzględnia farmakoterapię. W niektórych sytuacjach niezbędne okazuje się w dodatku przeprowadzenie pacjenta przez detoks i dopiero w następnej kolejności można pozwolić sobie na terapię podstawową. Może ona trwać od kilku tygodni do nawet 12 miesięcy lub więcej w zależności od nasilenia problemu.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz