Artykuł sponsorowany

Endoproteza stawu biodrowego

Endoproteza stawu biodrowego

Wiele osób po wypadkach, silnych kontuzjach, chorobach zwyrodnieniowych, czy też pacjenci w wieku geriatrycznym, wymagają wykonania zabiegu endoprotezy stawu biodrowego. W Polsce liczba tego typu operacji z roku na rok rośnie, a same konsultacje z lekarzami ortopedami i traumatologami narządu ruchu są coraz częściej wykorzystywane. Szybka diagnoza i dobra rehabilitacja, mogą bowiem pozwolić na sprawne poruszanie się do lat późnej starości.

Endoprotezoplastyka stawu biodrowego

Zabiegiem endoprotezoplastyki stawu biodrowego nazywa się usunięcie zniszczonego stawu biodrowego i wstawienie w jego miejscu idealnie przygotowanej dla danego pacjenta protezy. Warto przy tym wiedzieć, że dzisiejsze implanty są bardzo skuteczne, trwałe i bezpieczne dla organizmu. Wykazują bowiem cechy biokompatybilności, co oznacza, że sztuczne konstrukcje są w pełni akceptowane przez tkanki wewnętrzne ciała. Sama proteza składa się zaś z trzpienia (zastępuje on bliższą część kości udowej) oraz z metalowej panewki z wkładką – wykonuje się je z najwyższej jakości ceramiki oraz z tworzywa sztucznego. Istotnymi danymi statystycznymi są te, dotyczące endoprotezoplastyki – większość zabiegów stanowią właśnie te związane z wymianą stawu biodrowego, lub też kolanowego.

Pomoc ortopedyczna

Dzisiaj wiele osób, które mają trudności z poruszaniem się, wchodzeniem po schodach, czy występuje u nich stały czynnik bólowy, zgłaszają się do gabinetów ortopedycznych. To tam można uzyskać odpowiednią pomoc, a według prognoz specjaliści ortopedii oraz traumatologii narządu ruchu będą w Polsce jeszcze bardziej pożądani niż teraz. Dobry gabinet świadczy zaś usługi medyczne w zakresie poradnictwa, profilaktyki, diagnostyki, leczenia zachowawczego i operacyjnego, zaleceń rehabilitacyjnych, kwalifikacji do zabiegu alloplastyki w ramach NFZ, czy też pomocy przedoperacyjnej. Taką praktyką wyróżnia się Gabinet Urazowo-ortopedyczny Specjalistyczna Praktyka Lekarska Jacek Piotr Osuch. Wybitny lekarz podejmuje się między innymi komercyjnych zabiegów endoprotezoplastyki stawów biodrowych i kolanowych, przykurczu zwyrodnieniowego Dupuitrena, czy paluchów koślawych.

Wskazania do wykonania zabiegu

Do zabiegu endoprotezoplastyki stawu biodrowego kwalifikują się przede wszystkim pacjenci, u których wykazuje się nieprawidłowości w posługiwaniu się narządem ruchu. Operacja ma bowiem przywrócić im pełną sprawność, a także wyeliminować czynniki bólowe. Istotna jest jednak późniejsza rehabilitacja oraz przestrzeganie wielu zaleceń lekarskich, które różnią się od siebie w zależności od przypadku. Jeśli chodzi o najczęstsze powody konieczności wymiany stawu biodrowego, zalicza się do nich: chorobę zwyrodnieniową biodra, choroby reumatyczne, urazy/kontuzje/wypadki (np. złamanie miednicy), martwica kości udowej, czy też guzy kości.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz