Artykuł sponsorowany

Na czym polega badanie EKG wykonywane w przychodni Remed+Lectus?

Na czym polega badanie EKG wykonywane w przychodni Remed+Lectus?

EKG należy do często zalecanych i wykonywanych badań lekarskich. Co trzeba wiedzieć na jego temat? Po pierwsze to, że jest całkowicie bezpieczne dla pacjenta. Po drugie nie jest inwazyjnie i nie wywołuje bólu. Choć nie trwa długo, dostarcza specjaliście wiele cennych danych. Powyższe zalety to tylko część opisu. Warto dowiedzieć się, na czym polega procedura przeprowadzana w przychodni Remed+Lectus.

Ceniona diagnostyka kardiologiczna

Ważnym elementem dbania o zdrowie jest zgłaszanie się na badania profilaktyczne. Pozwalają monitorować pracę organizmu i wykrywać zaburzenia. Do podstawowych testów należy elektrokardiografia, czyli EKG wykorzystywane w diagnostyce chorób serca. Jego zadaniem jest sprawdzanie elektrycznej czynności mięśnia sercowego. Serce przy każdym skurczu wytwarza impulsy elektryczne. Specjalne urządzenie zapisuje je i pokazuje czy narząd pracuje tak jak powinien. EKG pozwala zdiagnozować zaburzenia rytmu serca i niedokrewnie mięśnia sercowego. Procedura trwa od 5 do 10 minut, na jej podstawie lekarz wykryje zawał lub jego ryzyko i niektóre wrodzone wady organu. Co jeszcze trzeba wiedzieć o badaniu oferowanym w przychodni Remed+Lectus?

Wskazania i przebieg badania EKG

Wspomniana powyżej, gdańska placówka funkcjonuje od 2001 roku. Wykonuje badania finansowane przez NFZ oraz prywatnie przez pacjentów. Dla kogo przeznaczona jest elektrokardiografia? Przynajmniej raz na 12 miesięcy EKG powinni wykonywać dorośli po 40 roku życia. Ponadto, jako badanie kontrolne jest wskazane osobom:

  • z rozrusznikiem serca,
  • z ryzykiem lub podejrzeniami wystąpienia chorób serca,
  • z chorobami układu sercowo-naczyniowego.

Do schorzeń wymienionych w ostatnim punkcie należy między innymi miażdżyca i zapalenie osierdzia. Istnieją także inne, wyraźne wskazania do badania takie jak bóle w klatce piersiowej, duszności, zawroty głowy. Do tego utraty przytomności, kołatania serca, wyraźne osłabienia organizmu.

Na podstawie opisywanego badania kardiolog może postawić diagnozę. Warto, zatem dowiedzieć się jak przebiega ta procedura. Na początek trzeba wspomnieć o sprzęcie. W gdańskiej przychodni Remed+Lectus, gdzie wykonywane jest także echo serca, specjaliści wykorzystują:

  • aparat EKG,
  • elektrody w postaci przyssawek lub gumowych pasków,
  • elektrody przypominające duże spinacze.
Badanie nie jest skomplikowane. Lekarz lub pielęgniarka przyczepia do klatki piersiowej pacjenta przyssawki a spinacze mocuje na nadgarstkach kostkach. Po uprzednim nałożeniu na skórę specjalnego żelu. Aparatura używana w placówce zajmującej się też medycyną pracy odbiera sygnały elektryczne. Zapisuje je jako krzywą EKG na papierze i na tym polega cały proces.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz