Artykuł sponsorowany

Elektryczne instalacje energooszczędne – co warto o nich wiedzieć?

Elektryczne instalacje energooszczędne – co warto o nich wiedzieć?

O instalacjach energooszczędnych dla domu można przeczytać wiele artykułów tworzonych przez dziedzinowych ekspertów, budowlańców, czy producentów danych systemów. Popularne są zatem rekuperatory z odzyskiem ciepła, pompy ciepła, technologie fotowoltaiczne, czy nowoczesne rozwiązania grzewcze. Zapomnieć nie można również o coraz wydajniejszych instalacjach elektrycznych.

Instalacje elektryczne to nie tylko fotowoltaika

Wiele osób uważa, że energooszczędne instalacje elektryczne to tylko i wyłącznie panele słoneczne monokrystaliczne, polikrystaliczne, zbudowane z krzemu amorficznego, czy też z ogniw CdTe lub CIGS. Wprawdzie to one pozwalają na realne oraz bardzo wysokie oszczędności energetyczne, w rozwiązaniu off-grid lub on-grid, ale dzisiaj wydajna elektryka domu to również inne komponenty lub całe sieci. Mowa np. o elektrycznych podgrzewaczach wody, czy elektrycznym ogrzewaniu podłogowym domu. Ważne są również nowoczesne systemy oświetleniowe, czy te pozwalające po prostu na zasilanie sprzętów AGD i RTV.

Instalacje bezpuszkowe i odbiorniki nieliniowe

Pomimo tego, iż instalacje bezpuszkowe, stały się niemalże rynkowym standardem, wiele nieprofesjonalnych pracowni instalatorskich, nadal przygotowuje w domach oraz mieszkaniach sieci oparte na puszkach. Te nie tylko ciężkie są jednak do renowacji i konserwacji, ale także często ulegają usterkom – są po prostu gorsze jakościowo jeśli chodzi o wydajność oraz jakość. Warto zatem wiedzieć, że energooszczędne instalacje elektryczne, są bardzo dokładnie planowane i projektowane w oparciu, o dobór najlepszych z możliwych elementów konstrukcyjnych. Ważne są także idealnie dostosowane punkty oświetleniowe.

Jeśli chcesz zatem postawić na nowoczesną elektrykę swojego domu, zgłoś się do doświadczonej pracowni Marka Ragusa prowadzącego szerokie Usługi Instalacyjno-Remontowe, w powiatach sztumskim, malborskim oraz kwidzyńskim.

Kompensatory mocy biernej

Za kompensację mocy biernej uznaje się zastosowanie takich sieci, urządzeń, lub specjalnych kompensatorów, które zmniejszą emitowanie mocy biernej. To przekłada się na niższe rachunki. Obwód prądu charakteryzuje się tym, że posiada trzy rodzaje mocy: czynną (zamienianą na pracę użytkową) , bierną (znajduje się między źródłem a odbiornikiem energii) i pozorną (geometryczną sumę mocy czynnej i biernej). Tę drugą można, jak już wspomniano znacznie obniżyć.

Systemy domowej automatyki

Sposobem na wysokie oszczędności energii elektrycznej, może być również postawienie na domową automatykę, zwaną systemem SmartDom. To ona pozwala na wyłączanie urządzeń działających „na podglądzie”, czy też na inteligentne zarządzanie oświetleniem, bramami, czy roletami. SmartDom to również skalibrowana wentylacja z rekuperatorami odzysku ciepła, czy też klimatyzacja, które w przypadku nieprawidłowego użytkowania, mogą przynosić bardzo wysokie rachunki za prąd.

Poszukiwanie oszczędności w umowach…

Oszczędności za prąd można również szukać w umowach z dostawcami energii. Mowa o przeprowadzeniu analiz energetycznych, które pomogą zmienić zapisy dokumentów o mocy zamówionej, która może być wielokrotnie znacznie wyższa od tej realnie wymaganej dla domostwa. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz