Artykuł sponsorowany

Jakie aspekty brać pod uwagę przy wyborze elektryka?

Jakie aspekty brać pod uwagę przy wyborze elektryka?

Awarie związane z instalacją elektryczną znajdującą się praktycznie we wszystkich obiektach budowlanych mogą wystąpić z wielu powodów takich jak między innymi wadliwość poszczególnych elementów instalacji, zwarcie lub nieprawidłowo dobrane bezpieczniki. Niezależnie jednak od tego, co jest powodem awarii, zawsze w takich momentach musimy wezwać elektryka. Sprawdźmy zatem, co musimy brać pod uwagę przy wyborze tego specjalisty.

Odpowiednie uprawnienia do określonych zadań

Niezależnie od tego, z jakim rodzajem instalacji elektrycznej mamy do czynienia (ponieważ dzielą się one na kilka kategorii), to jednym z najważniejszych i wręcz wymaganych aspektów dotyczących zawodu elektryka jest posiadanie przez niego odpowiednich uprawnień. W przypadku elektryków możemy mówić tu o uprawnieniach SEP należących do G1, które również dzielą się na kilka dodatkowych elementów. Podstawą w tym zawodzie jest też oczywiście posiadanie uprawnień umożliwiających pracę z urządzeniami, instalacjami oraz sieciami elektoenergetycznymi, których napięcie wynosi maksymalnie 1kV. Dodatkowo elektryk może również zdobyć uprawnienia między innymi do pracy przy zespołach prądotwórczych o mocy większej niż 50 kW oraz elektrycznej sieci trakcyjnej.

Profesjonalizm, doświadczenie i inne ważne aspekty

W przypadku pracy z instalacjami elektrycznymi bardzo ważnym czynnikiem jest pełen profesjonalizm, jeżeli chodzi o podejście do wykonywanych obowiązków. O pełnym profesjonalizmie elektryka takiego jak Andrzej Oramus z firmy PU As świadczyć może przede wszystkim to, iż każdego typu prace wykonuje on przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa. Podstawą jest tu oczywiście praca przy całkowicie wyłączonej instalacji w danym punkcie tak, aby nie doszło do nieprzewidzianego porażenia prądem elektrycznym. Profesjonalny elektryk posiada również odpowiednie, specjalistyczne narzędzia do wykonywania danych prac, a w jego podręcznym zestawie powinny znaleźć się mierniki prądu, śrubokręty, narzędzia do ściągania izolacji oraz latarka.

Istotnym czynnikiem, jaki powinien zadecydować o wyborze elektryka, jest też jego doświadczenie. Ta kwestia pozwoli nam bowiem na precyzyjne wykonanie wszelkich prac w zdecydowanie szybszym czasie, aniżeli miałoby to miejsce w przypadku osoby niedoświadczonej lub takiej, która dopiero się uczy tego fachu. Doświadczony elektryk będzie również wiedział, jak poradzić sobie z poszczególnymi usterkami mogącymi wystąpić w przypadku prac naprawczych elementów z instalacji elektrycznej lub też po prostu montażem poszczególnych jej elementów. Sprawdzony elektryk powinien też przed przystąpieniem do prac przedstawić nam pełen kosztorys oraz wykonać wszystkie prace w wyznaczonym terminie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz