Artykuł sponsorowany

Elastomer w praktyce. Elastyczna farba jako remedium na spękane podłoża

Elastomer w praktyce. Elastyczna farba jako remedium na spękane podłoża

Produkty wykorzystywane w branży budowlanej tworzą długą listę pozycji, przy czym każdy z wyrobów ma nieco inne zastosowanie – tj. pomaga rozwiązać konkretny problem. Jednym z produktów, na który warto zwrócić uwagę, jest elastyczna farba lateksowa, idealna na spękane podłoża. W naszym artykule wyjaśniamy, jakie jest zastosowanie takiej farby i jak używać jej w prawidłowy sposób.

Do czego przeznaczona jest elastyczna farba lateksowa?

Spośród rozmaitych produktów służących do malowania, znajdujących się w ofercie producentów chemii budowlanej, takich jak polska fabryka farb Pigment, elastyczna farba lateksowa cieszy się szczególnym uznaniem – zarówno wśród ekspertów z branży budowlanej, jak i wszystkich innych osób, które miały okazję użyć tego wyjątkowego produktu.

Jest to elastomerowa i wodorozcieńczalna farba, która dzięki perfekcyjnie opracowanemu składowi pozwala na skuteczne pokrycie włosowatych i skurczowych spękań podłoża. Ze względu na swoje właściwości, między innymi elastyczność w szerokim zakresie temperatur, jest używana zarówno wewnątrz budynków, jak i do pokrywania elewacji. W pomieszczeniach zapewnia, że pokrycie jest trwałe, estetyczne, a ściany są łatwe w utrzymaniu czystości, natomiast na ścianach zewnętrznych tworzy zaporę przed wchłanianiem wilgoci.

Elastyczna farba lateksowa tworzy swoistą barierę w postaci powłoki, która wykazuje odporność na potencjalnie szkodliwe czynniki atmosferyczne. Dużą zaletą takiego produktu jest też to, że ma niską wodochłonność i perfekcyjną przyczepność do podłoża. Naniesiona powłoka (wzmocniona włóknami) dynamicznie „pracuje” ze spękaniami, rozciągając się i kurcząc wraz ze zmieniającymi się temperaturami. 

Dzięki tym wszystkim zaletom elastyczna farba jest używana do malowania ścian i sufitów w pomieszczeniach narażonych na zabrudzenia, np. w biurach, szkołach, urzędach, hotelach czy restauracjach. Co ważne, taki produkt może być kładziony na różne materiały budowlane, między innymi na beton, gips, cegły czy płyty kartonowo-gipsowe.

Jak używać elastycznej farby lateksowej?

Przystępując do użycia elastycznej farby lateksowej, na sam początek należy dokładnie oczyścić, a następnie odtłuścić powierzchnię, która ma być malowana. Gładkie powierzchnie powinny być zmatowione przy pomocy papieru ściernego. Oczywiście wszelkie ubytki w ścianie powinny zostać uzupełnione – szpachlówką akrylową lub gipsem bądź zaprawą cementową (dot. elewacji), a następnie zagruntowane specjalnym preparatem akrylowym. Po takim przygotowaniu podłoża z powodzeniem można nanosić na nie elastyczną farbę elastomerową – po uprzednim wymieszaniu zawartości opakowania.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz