Artykuł sponsorowany

Kiedy w budynku niezbędna jest hydroizolacja?

Kiedy w budynku niezbędna jest hydroizolacja?

Do czynników występujących często, a jednocześnie stanowiących zagrożenie dla budynku, zaliczamy wodę oraz wilgoć. Nie sposób całkowicie je wyeliminować, możemy jednak zabezpieczyć konstrukcje domu czy innego obiektu przed ich negatywnym wpływem. Temu służy hydroizolacja, która w zależności od rodzaju użytych materiałów pełni funkcję przeciwwodną lub przeciwwilgociową.

Wskazania do położenia hydroizolacji

Skutki występowania wilgoci w budynku obejmują przede wszystkim osłabienie jego struktury, co prowadzi do niszczenia materiałów konstrukcyjnych. Innym efektem jest zmniejszenie izolacji cieplnej, z czym z kolei wiąże się wzrost kosztów ogrzewania. Ponadto wilgoci towarzyszą zazwyczaj grzyby i pleśń, które, jak powszechnie wiadomo, negatywnie oddziałują na nasze zdrowie. Specjalistyczne środki hydroizolacyjne, oferowane między innymi przez dystrybutorów takich jak internetowy sklep z chemią budowlaną Fudal, pozwalają ograniczyć jej działanie poprzez stworzenie szczelnej warstwy zabezpieczającej.

Hydroizolacja powinna znaleźć się na każdej powierzchni, która ma regularną styczność z wodą. Chodzi tu przy tym zarówno o wodę deszczową, jak i użytkową wewnątrz budynku. Do takich miejsc należeć będą zatem balkon, taras, elewacja, ale również łazienka, pralnia czy kuchnia. W przypadku tego ostatniego pomieszczenia warto zadbać o zabezpieczenie przestrzeni w bezpośrednim sąsiedztwie zlewu. Zazwyczaj warstwa ochronna kładziona jest pod płytkami, które również wybiera się ze względu na dobrą odporność na działanie wilgoci.

Materiały budowlane do hydroizolacji

Na początku wspomnieliśmy o podwójnej funkcji omawianej warstwy ochronnej: przeciwwilgociowej oraz przeciwwodnej. W związku z tym wyróżnić możemy kilka typów zabezpieczeń. Hydroizolacja lekka jest skuteczna w przypadku wilgoci. Sprawdza się w podziemnych częściach budynków położonych na gruntach przepuszczalnych powyżej wody gruntowej. Powstaje ona przy użyciu powłok bitumicznych, tworzyw sztucznych, a także mas uszczelniających. Należy jednak zauważyć, że nie wykazuje skuteczności w przypadku powierzchni narażonych na bezpośredni kontakt z wodą.

Izolacja przeciwwodna występuje w dwóch wariantach: średnim i ciężkim. Pierwszy używa się do ochrony miejsc mających regularną styczność z opadami atmosferycznymi. Materiałem hydroizolacyjnym stosowanym do jej tworzenia jest papa. Ten typ spotykamy między innymi w fundamentach budynków, posadzkach, a także pokryciach dachowych. Ciężką izolację wykorzystuje się natomiast wszędzie tam, gdzie występuje silne ciśnienie hydrostatyczne. Do stworzenia skutecznej warstwy zabezpieczającej potrzeba trwałych materiałów, w tym izolacji bitumicznych z wkładkami z papy czy laminatów tworzyw sztucznych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz