Artykuł sponsorowany

EKG serca - na czym polega i jak się je wykonuje

EKG serca - na czym polega i jak się je wykonuje

Choroby serca dotykają coraz większą liczbę osób. Począwszy od najmłodszych, a na osobach starszych kończąc. Gdy nasz kardiolog chce wykluczyć niektóre schorzenia, może skierować nas na dodatkowe testy. Częstym badaniem jest EKG serca, czyli tak zwane próby wysiłkowe. Na czym dokładnie ono polega oraz jak najczęściej się je wykonuje? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Czym jest EKG wysiłkowe

EKG serca potoczne nazywane próbą wysiłkową to rodzaj badania, które wykonuje się najczęściej wśród sportowców oraz osób podejrzanych o chorobę wieńcową lub zaburzenia rytmu serca. Dzięki niemu jesteśmy w stanie sprawdzić, jak pracuje serce pacjenta, gdy jest dodatkowo obciążone przez wysiłek fizyczny. EKG wysiłkowe pozwala również określić maksymalną aktywność, jaką jest w stanie wykonywać chory w codziennym życiu, oraz czy osoby po zawale serca lub skomplikowanych operacjach na tętnicach wieńcowych mają szansę na powrót do pełni sił. Na tej podstawie lekarz specjalista jest w stanie odpowiednio dopasować im dalsze leczenie i rehabilitację pozawałową. Natomiast jeśli chodzi o sportowców, próba wysiłkowa pozwala sprawdzić ich wydolność oraz kondycję. Zawsze to lekarz kardiolog podejmuje decyzję, czy u danego pacjenta istnieją wskazania do przeprowadzenia takiego badania oraz wypisuje stosowne skierowanie.

Jak wygląda próba wysiłkowa

Próbę wysiłkową najczęściej przeprowadza się na bieżni. Całe badanie podzielone jest na kilka etapów, z których każdy jest bardzo istotny. W pierwszej kolejności wykonywane jest zwykłe EKG, które będzie stanowiło punkt odniesienia do uzyskanych później wyników. Następnie pacjent rozpoczyna powolne chodzenie po bieżni, aby zaznajomić się z nowymi warunkami i poczuć swobodnie. Wtedy rozpoczyna się właściwa część. Podpięte zostaną do ciała badanego specjalne elektrody, które mają rejestrować pracę serca podczas wysiłku. Gdy pacjent maszeruje po urządzeniu, stopniowo zwiększone mu zostaje obciążenie, aż do momentu osiągnięcia maksymalnej częstotliwości rytmu serca. Po tym rozpoczyna się powrót do wyjściowych wartości. “Przy EKG wysiłkowym równocześnie cały czas jest mierzone ciśnienie krwi. Na podstawie uzyskanych wyników jesteśmy w stanie przeanalizować i wykryć ewentualne nieprawidłowości w pracy serca oraz zaproponować leczenie.” - mówi dr nauk med. spec. kardiolog Małgorzata Muzolf.

Próba wysiłkowa to badanie wykonywane najczęściej wśród sportowców oraz osób podejrzanych o chorobę wieńcową lub zaburzenia rytmu serca. Pozwala ono sprawdzić, jak zachowuje się serce, gdy pacjent podejmuje wysiłek fizyczny. Przeprowadzane jest najczęściej na bieżni, a uzyskane wyniki pozwalają wykryć ewentualne nieprawidłowości i choroby serca.

Opracowanie:
Olsztyn, Pana Tadeusza 6 lok. 2
tel. 606 317 597
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz