Artykuł sponsorowany

Domy pomocy dla dzieci niepełnosprawnych

Domy pomocy dla dzieci niepełnosprawnych

Przyjście na świat dziecka nie w pełni rozwiniętego fizycznie lub umysłowo to prawdziwa tragedia dla rodziców, którzy nie zawsze potrafią zmierzyć się z tą sytuacją. Pomocą w takich przypadkach są otwierane w Polsce ośrodki wychowawcze i domy pomocy oferujące zarówno pomoc dzienną, jak i całodobową.

Niepełnosprawność – termin o szerokim znaczeniu

Kiedy mówimy o niepełnosprawności zazwyczaj nasuwa nam się skojarzenie z osobami mającymi pewne ograniczenia fizyczne z powodu amputacji kończyn, częściowego paraliżu czy niedowładu, który nie pozwala im bezproblemowo poruszać się lub wykonywać codzienne czynności. Termin ten ma jednak znacznie szersze znaczenie, bowiem obejmuje również choroby umysłowe oraz te związane z wadami genetycznymi, które powodują, że problem sprawia nie tylko nauka podstawowych czynności, ale i adaptowanie się w społeczeństwie. Do takich rodzajów niepełnosprawności zaliczają się chociażby autyzm, epilepsja czy schorzenia neurologiczne sprawiające, że trudno wpoić dziecku prawidłowe zachowania w różnych sytuacjach i umiejętność kontrolowania swoich własnych niedoskonałości. Praca z takimi dziećmi wymaga zarówno odpowiedniej wiedzy, jak i ogromnych pokładów cierpliwości, ale przede wszystkim miłości i chęci niesienia im pomocy małymi kroczkami, aż do osiągnięcia kolejnego, drobnego celu.

Formy pomocy dzieciom niepełnosprawnym

Poza oczywistym w takich sytuacjach wsparciem medycznym, wiele dzieci niepełnosprawnych wymaga odpowiedniego postępowania, pozwalającego na osiągniecie postępów i przystosowanie do normalnego życia. Postępy zazwyczaj są bardzo powolne i wiążą się z wielokrotnym powtarzaniem tych samych ćwiczeń lub korzystaniem ze specjalistycznego sprzętu. Często nawet banalna nauka jedzenia łyżką wymaga miesięcy trenowania. Tam, gdzie rodzice lub opiekunowie nie są w stanie stawić czoła rzeczywistości lub też wymagają wsparcia w trudnej sytuacji, z pomocą przychodzą profesjonalne placówki. Jedną z form pomocy są turnusy rehabilitacyjne, podczas których realizowane są programy z takich dziedzin jak: terapia zajęciowa, rehabilitacja, fizykoterapia, terapia psychologiczna, neurologopedyczna oraz inne specjalne zajęcia zależnie od możliwości ośrodka. Do tych ostatnich zalicza się hipoterapia. Inną formą pomocy są placówki wsparcia dziennego zastępujące tradycyjne świetlice lub przedszkola, w których dzieci uczestniczą w zajęciach i mają zapewnioną opiekę.

Ośrodki wychowawcze dla dzieci niepełnosprawnych

Kiedy pomoc dziecku z dysfunkcjami fizycznymi lub psychicznymi wymaga całodobowej opieki, wówczas pojawia się zapotrzebowanie na całodobowe ośrodki wychowawcze. To placówki często prowadzone przez siostry zakonne, zastępujące dzieciom prawdziwy dom, z określonym programem zajęć, szkołą, codziennymi posiłkami i wspólnymi zajęciami, jakie realizuje się w każdym domu rodzinnym. Ośrodek Wychowawczy Dzieci Niepełnosprawnych Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi i inne podobne placówki zapewniają też dzieciom kompleksową pomoc medyczną, psychologiczną i rehabilitacyjną zależnie od ich potrzeb. Podstawowym celem takich placówek jest systematyczny i wielokierunkowy rozwój osobowości dzieci obejmujący aspekt społeczny, moralny, duchowy i intelektualny. W tego typu placówkach dzieci uczą się zaradności życiowej, samodzielności w codziennym życiu, przestrzegania praw społecznych i innych tego typu niezbędnych cech.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz