Artykuł sponsorowany

Czy warto przejść na edukację pozaszkolną?

Czy warto przejść na edukację pozaszkolną?

Nauczanie domowe to legalna i w pełni bezpłatna alternatywa dla tradycyjnej nauki w szkolnej ławce, choć w Polsce wciąż nie jest tak bardzo popularna, jak w innych krajach. O nauce domowej wciąż częściej mówi się w kontekście dzieci z trudnościami, aniżeli w formie zdobywania wiedzy bez stresu, za to pod czujnym przewodnictwem rodzica i tutora. Aby odczarować ten stereotyp, warto przyjrzeć się edukacji pozaszkolnej nieco bliżej.

Czym jest nauczanie domowe?

Nauka w domu daje dziecku i jego opiekunom swobodę, której nie da się porównać do systemu narzuconego przez szkolnictwo. Taką formę nauczania można wybrać dla dziecka już w momencie, kiedy zaczyna ono podlegać obowiązkowi szkolnemu albo obowiązkowemu przygotowaniu przedszkolnemu. Na edukację domową można także przejść w dowolnym momencie kształcenia, aż do ukończenia 18 roku życia.

Nauka domowa również wymaga od rodzica wyboru szkoły dla dziecka. Różnica jest jednak taka, że odpowiedzialność za realizację programu nauczania biorą na siebie rodzice. To od nich zależy, w jaki sposób dziecko będzie przyswajać wiedzę i jak mu ją przekażą.

Nauczanie poza budynkami szkoły systemowej niesie dla dziecka szereg korzyści – przede wszystkim realizuje ono obowiązek szkolny w środowisku, które zna i które daje mu poczucie bezpieczeństwa. Kształcenie, wychowanie i uspołecznianie dziecka może się jednak odbywać praktycznie wszędzie – forma przedstawienia dziecku wiedzy zależy od tego, jak podejdziemy do danej kwestii. Mogą to być różnego rodzaju warsztaty oraz zajęcia oferowane przez ośrodki kultury, wizyty w muzeach,  uczestnictwo w kołach zainteresowań, wystawy lub złożone projekty i warsztaty tematyczne.

Unschooling to pojęcie najbliższe odkrywaniu istoty edukacji domowej – mówi ono o tym, że dziecko samo dąży do poszerzania wiedzy poprzez rozwijanie pasji i zainteresowań bez zbędnej presji oraz nacisku, jakie często są generowane przez rozwiązania systemowe.

Egzaminy w edukacji domowej

Każdy etap edukacji zakończony jest egzaminami w wyznaczonych terminach – system ten obowiązuje zarówno w  nauczaniu stacjonarnym, jak i domowym. Wybierając edukację domową i zapisując dziecko do szkoły takiej, jak np. Edukacja domowa Wesoła Góra Niepubliczna Szkoła Podstawowa nr 4 możemy liczyć na profesjonalne wsparcie tutorów, którzy zadbają o to, aby egzaminy były wydarzeniem przyjemnym, a dziecko odebrało je jako możliwość wykazania się. Nauka w domu niweluje związany z egzaminami stres i presję, dzięki dzieci nauczane w domu częściej uzyskują wyższe wyniki.

Mamy dobrą wiadomość dla starszych uczniów: zostało również otwarte Liceum Wesoła Góra dla uczniów w Edukacji Domowej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz