Artykuł sponsorowany

Do pełnej doskonałości

Do pełnej doskonałości

W dzisiejszych czasach ogrody, stanowią nie tylko źródło świeżych warzyw, owoców czy ziół - pełnią również funkcje ozdobne, poddając się różnym trendom. Są tak różnorodne jak ich Właściciele i dlatego coraz częściej bywają precyzyjnie zaplanowane, ponieważ już na etapie projektu domu, uzupełniają jego styl architektoniczny.

Projektowanie ogrodu

Sami raczej nie jesteśmy w stanie zaprojektować i wykonać ogrodu marzeń, zwłaszcza, gdy teren wokół domu jest duży i z jałową ziemią. Decydując się na firmę projektującą i aranżującą ogrody musimy mieć w głowie choćby namiastkę wyobrażenia, jaki ogród będzie pasował do naszego trybu życia. 

Najlepiej skontaktować się z odpowiednią firmą typu Ogród & Wnętrze, która zaprojektuje i wykona wszystkie niezbędne prace, dostosuje glebę i dobierze odpowiednie rośliny do panujących warunków środowiskowych. Chcemy przecież, by ogród pasował do naszego domu i przyległej mu małej architektury - by tworzyły ze sobą spójną całość. I tak, styl ogrodu:

  • angielski, wprowadza nas w nastrój romantyzmu, sentymentalnego nastroju, czyli zawiera w sobie elementy rustykalne, kamienne murki, rzeźby, piękne trawniki, dużą ilość róż i hortensji, no i oczywiście pięknie przycięte żywopłoty.
  • formalny, dla wielbicieli geometrii, ładu i porządku, gdzie króluje symetria iście matematyczna, poprzecinana małymi, równymi ścieżkami. Styl ten wymaga jednak dużego nakładu pracy, nie poleca się go więc osobom zapracowanym, chyba, że stać ich na zatrudnienie ogrodnika. Styl ten lubi cisy i bukszpany, cięte pięknie w małe żywopłoty, oraz wszystkie rośliny lubiące częste przycinanie.
  • japoński, polecany zwłaszcza do małych powierzchni, z dużą ilością wody i kamyczków, małych ozdobnych kładek i charakterystycznie przycinanych roślin. Styl ten toleruje figurki buddy, dzwonki wiatrowe i egzotyczną roślinność. Może też być, zamiast bujnej zieleni żwirek z kamieniami, który nie wymaga wielu prac.
  • leśny, dla amatorów dzikiej przyrody, pełen brzóz, sosen i bluszczu. Nie wymaga dużego nakładu pracy, bo z założenia powinien sam się swobodnie rozrastać.
  • miejski, pasujący do nowoczesnej architektury i nie wymagający ciągłej pracy. Powinien wyglądać trochę jak skwerek przed blokiem, lecz również optycznie go powiększać. Można zaszaleć z fontanną i kolorowym oświetleniem, wbrew pozorom, wymaga odpowiedniego zaprojektowania.
  • naiwny, dla zbieraczy różnych starych przedmiotów, które wkomponowuje się w zieleń, sadzoną w garnkach, wiaderkach, wózkach, czy starej, ale odnowionej wannie. Bardzo praktyczne rozwiązanie, może zadziwić gości.
  • romantyczny, w którym królują delikatne, pastelowe kolory, tak w roślinach jak i w wyposażeniu. „Koronkowe”, białe ławeczki, stoliczki i krzesełka, róże, jaśminy i lilie, efekt małego nieładu i przypadkowości, wspaniale wpływają na samopoczucie, uwalniając upojne zapachy i uspokajając zmęczone oczy.
  • śródziemnomorski, jak sama nazwa wskazuje powinien nawiązywać do klimatów Grecji, Hiszpanii, czy Włoch. Efekt ten otrzymuje się poprzez ciepłe barwy nawierzchni, pnących roślin i dużych glinianych donic. Wcale nie trzeba egzotycznych roślin, efekt osiągnie się poprzez zioła i kwiaty o intensywnych barwach.

Oprócz wyżej opisanych styli ogrodowych, występują jeszcze style: rustykalny, wertykalny, parkowy oraz nowoczesny. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz