Artykuł sponsorowany

Co sprawia, że ogród staje się idealnym miejscem do wypoczynku?

Co sprawia, że ogród staje się idealnym miejscem do wypoczynku?

Każdy właściciel ogrodu wie, że proces jego zakładania jest długotrwały i pracochłonny a na końcowe efekty można czekać nawet kilka lat. Jedno jest pewne, ogród powinien być nie tylko ładny, ale przede wszystkim funkcjonalny. Powinien być dopasowany do potrzeb właściciela tak, aby stał się idealnym miejscem relaksu i wypoczynku.

Typy architektury zielonej

Wyróżnia się różne typy ogrodów. Są ogrody których głównym i często jedynym elementem jest zadbany równo przystrzyżony trawnik. Są też ogrody kwiatowe, gdzie prym wiodą wielobarwne kobierce pełne kwitnących roślin. Amatorzy przetworów zimowych i owoców „prosto z krzaka” preferują ogrody owocowo-warzywne. Istnieją również ogrody mieszane gdzie można znaleźć wszystkie te elementy. Nie ważne na jaki typ ogrodu zdecyduje się właściciel, najważniejsze aby dobrze się w nim czuł i lubił w nim przebywać. Minimalistyczne ogrody składające się jedynie ze ścieżek ogrodowych i soczyście zielonego trawnika mają w sobie wielką moc uspakajającą. Nie panuje tam gwar i brzęczenie pracujących pszczół oraz owadów. Oczy nie są bombardowane kakofonia barw. A co najważniejsze nie trzeba zbyt dużo przy takim trawniku pracować. Czy na pewno? Trawnik, nieważne czy wysiany z nasion czy gotowy z rolki, to żywy organizm który zmienia się i ewoluuje. Jeśli właściciel chce aby jego trawnik zawsze wyglądał jak z luksusowego żurnala musi pamiętać o jego pielęgnacji. Prawidłowa pielęgnacja trawnika to głównie odchwaszczanie ale również koszenie. Aby trawa rosła bujnie i zdrowo warto zastosować również zabiegi aeracji czyli napowietrzania.

Systemy nawadniające

Roślinom do prawidłowego wzrostu potrzebna jest gleba bogata w składniki odżywcze, odpowiednie nasłonecznienie, a przede wszystkim życiodajna woda. Obecnie wraz z ociepleniem klimatu i postępująca suszą, w niektórych regionach kraju warto zastanowić się nad racjonalnym gospodarowaniem zasobami wodnymi w przydomowym ogrodzie. Jednym z cieszących się coraz większą popularnością rozwiązań małej retencji w ogrodach są oczka wodne. Jest to element znacząco ożywiający architekturę ogrodową i przełamujący monotonię idealnego trawnika. Wokół oczka wodnego tętni życie. Jego sąsiedztwo ma nie tylko zbawienny wpływ na stan flory ale również drobnej fauny bytującej w ogrodzie. Jest to wymarzone miejsce do obserwacji drobnych owadów, chrząszczy, ważek, ślimaków czy małych ptaków. Sama woda ma wyjątkowo relaksujący wpływ na człowieka. Od lat małe kaskady i źródełka były ustawiane w miejscach zadumy i kontemplacji. Aby uzyskać ogród pełen harmonii, w którym naprawdę można odpocząć, warto zlecić jego założenie firmom ogrodniczym takim jak Bałys-Ogrody. Przydomowe oczko wodne to także wymarzone miejsce do życia dla małych rybek hodowlanych, żab, czy żółwi.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz