Artykuł sponsorowany

Do czego służą chwytaki pneumatyczne?

Do czego służą chwytaki pneumatyczne?

Roli chwytaków pneumatycznych nie sposób przecenić. Są niezastąpione wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba usprawnienia transportu bliskiego. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie, a dostępne na rynku rodzaje, pozwalają idealnie dopasować chwytaki do istniejących potrzeb. Z naszego artykułu dowiesz się, jak chwytaki pneumatyczne są zbudowane oraz do czego służą.

Pneumatyka

Pneumatyka to nauka, który należy do wielkiej dziedziny wiedzy zwanej inżynierią mechaniczną. Zajmuje się ona konstruowaniem oraz praktycznym wykorzystaniem urządzeń, w których sterowanie oraz przekazywanie energii jest realizowane przy użyciu sprężonego powietrza. Powietrze bądź inny gaz, ale o podobnych właściwościach, stanowi tutaj czynnik roboczy.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy API Automatyka Pneumatyka Informatyka w Bielsku-Białej:

W praktyce pneumatyka to techniczne zastosowanie powietrza pod ciśnieniem. Najczęściej wykorzystywane jest nadciśnienie, ale i podciśnienie również znajduje swoje funkcje. Na pneumatyczne układy sterowania składają się zaś trzy części: część przygotowująca powietrze, część sterująca oraz część wykonawcza.

Chwytaki pneumatyczne – zastosowanie

Chwytaki pneumatyczne należą do pneumatycznych elementów wykonawczych. Ich główne zadanie polega na transporcie obiektu z miejsca na miejsce tak, aby ten podczas transportu nie zmienił swojego położenia.

Chwytaki przemysłowe zazwyczaj stanowią część prostych manipulatorów i są montowane na siłownikach. Ich konstrukcja jest zwarta i kompaktowa. Często są one także wyposażane w specjalne gniazda, które umożliwiają dołączanie elementów dodatkowych. W zależności od końcówek chwytnych, w jakie chwytak jest wyposażony, proces chwytania może przebiegać zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Do wytwarzania siły zacisku chwytak wykorzystuje energię sprężonego powietrza.

Takie urządzenie chwytne jest szeroko wykorzystywane w procesach produkcyjnych. Swoje zastosowanie chwytaki pneumatyczne znajdują bowiem wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba przemieszczenia obiektu do przodu, do tyłu, w górę i w dół bądź na boki. Chwytane przedmioty mogą być zaś wykonane z różnego materiału. Chwytaki świetnie się sprawdzają przy transporcie takich materiałów jak drewno, papier czy szkło. Przemieszczenie drzwi, okien czy kartonowych pudeł nie stanowi dla nich więc najmniejszego problemu.

Chwytaki pneumatyczne kątowe produkowane są zazwyczaj w dwóch wersjach – jednostronnego i dwustronnego działania w zakresach różnych średnic. Są one w stanie przetransportować przedmioty o różnych kształtach takich jak wałki, tuleje, prostopadłościany, a nawet kule. Świetnie sobie radzą również z przedmiotami o nieregularnych kształtach. Chwytaki kątowe sprawdzają się we współpracy z robotami oraz manipulatorami.

Głównymi zaletami chwytaków pneumatycznych jest prosta budowa i równie prosta zasada działania, wysoka dynamika pracy, odporność na zakłócenia elektromagnetyczne oraz niski koszt zakupu. Chwytaki charakteryzują się także wysoką kompatybilnością z innymi urządzeniami oraz uniwersalnością zastosowania.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz