Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto zainstalować pompę ciepła?

Dlaczego warto zainstalować pompę ciepła?

Pompa ciepła to ekologiczne rozwiązanie, które generuje energię cieplną niewielkim kosztem. Nie generuje spalin, nie wymaga dostarczania żadnego paliwa i do tego posiada niskie koszty eksploatacji. Choć zakup pompy i osprzętu oraz ich instalacja wymagają poniesienia konkretnych kosztów, można starać się o dofinansowanie realizowane z rządowych programów.

Zalety wiążące się z instalacją pompy ciepła

Współczesne rozwiązania technologii budowlanej dążą do tego, by pobór energii był jak najmniej szkodliwy dla środowiska. Dlatego coraz częściej stosuje się urządzenia korzystające z odnawialnych źródeł energii. Instalacja pompy ciepła nie uwzględnia zbiornika na propan-butan, osobnego pomieszczenia na kotłownię olejową czy skład opału. Dom nie musi mieć nawet komina. Pompę montuje się w dowolnym pomieszczeniu, dlatego można ją postawić tak w piwnicy, jak i np. w pralni. Często wybierają je właściciele domów, w których nie ma możliwości doprowadzenia gazu ziemnego. Pompa nie wymaga żadnego paliwa palnego, dlatego jest bezpieczna i ekologiczna. Największą zaletą jest jednak tanie ogrzewanie domu oraz niemal darmowe chłodzenie. Dla wielu osób dużym problemem jest jednostkowy, wysoki koszt pompy ciepła, jaki trzeba ponieść przed instalacją. Warto jednak rozeznać się w rządowych programach, które dofinansowują inwestycje korzystające z odnawialnych źródeł energii. Z czasem paliwa nieodnawialne będą stawały się coraz droższe, co będzie zwiększało zyski generowane z pompy ciepła.

Jakie są różnice w stosunku do innych rodzajów ogrzewania?

Odpowiednie dobranie pompy do powierzchni i kubatury budynku sprawi, że będzie ona całkowicie bezobsługowa. Warunkiem niskich kosztów eksploatacji oraz ekonomicznej i bezawaryjnej pracy jest jednak właściwa konfiguracja i dobór osprzętu do kotłowni, a także właściwie zaprojektowana i wykonana instalacja grzewcza. W porównaniu do klasycznych metod ogrzewania domu pompa nie wymaga czyszczenia, podkładania i składowania opału. Nie wytwarza żadnych spalin, więc jest bezpieczna dla środowiska. Montaż samej pompy przeważnie nie jest trudny, jednak zależy od tego, skąd będzie czerpana energia. Ponadto pompa ciepła działa także jako rekuperator klimatyzacji, dzięki czemu będzie osuszać powietrze w domu. Specjalista z firmy Inside w Poznaniu dodaje:

Warto dodać, że koszty eksploatacyjne są niewielkie. Osoba posiadająca pompę ciepła w swoim domu staje się całkowicie niezależna od innych dostawców tego typu energii.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz