Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto stosować dodatki paszowe?

Dlaczego warto stosować dodatki paszowe?
Dodatki paszowe są składnikami, które mają za zadanie uzupełnić paszę we wszystkie składniki, brakujące w podstawowej mieszance. W dzisiejszych czasach ich stosowanie jest bardzo ważne, aby pokryć potrzeby bytowe oraz produkcyjne zwierząt gospodarskich. Dlaczego powinny być stosowane w żywieniu zwierząt i jakie dodatki warto zastosować w mieszankach?

Odpowiednio zbilansowana dieta to sukces hodowcy!

Żywienie zwierząt ma największy wpływ na jakość produktów, które od nich pozyskujemy np. mięsa, mleka lub jaj. Odpowiednio zbilansowane dawki pokarmowe sprawiają, że zwierzęta są jeszcze bardziej wydajne. Zarówno pod względem produkcyjności, jak i płodności, na czym w szczególności zależy hodowcom przemysłowym. Nawet niewielkie niedobory mogą nieść za sobą mnóstwo przykrych konsekwencji. Czasami będzie to jedynie niewielki spadek jakości lub ilości pozyskiwanych produktów odzwierzęcych, lecz niekiedy konsekwencje są o wiele poważniejsze. Nieprawidłowe żywienie to spadek odporności organizmu. Zwierzęta stają się słabe i podatne na infekcje. Wszystko to może prowadzić do poważnych chorób, a nawet śmierci całego stada! Niestety, nie wszystkie mieszanki paszowe są w stanie pokryć potrzeby zwierząt gospodarskich, gdyż dawki i proporcje wszystkich składników muszą być dostosowywane indywidualnie do gatunku, wieku oraz grupy produkcyjnej.

Jakie dodatki można znaleźć w paszach?

Obecnie dodatków paszowych jest wiele. Duży wybór znajdziesz między innymi w ofercie firmy Noack Polen. Wśród najczęściej stosowanych i najbardziej wartościowych można wymienić:

  • Probiotyki – mikroorganizmy będące uzupełnieniem flory układu pokarmowego.
  • Enzymy egzogenne – wspomagają działanie enzymów endogennych i pozwalają na wykorzystanie ciężkostrawnych składników paszy.
  • Dodatki smakowe i aromaty – zachęcają zwierzęta do pobieranie paszy, która normalnie jest niechętnie zjadana, a zawiera wiele cennych składników.
  • Barwniki – ich głównym zadaniem nie jest zmiana wyglądu paszy, a poprawienie barwy produktów odzwierzęcych np. mięsa lub żółtka.
  • Konserwanty – przedłużają trwałość paszy.
  • Detoksykanty – wiążą toksyczne składniki np. metabolity grzybów (mykotoksyny).
  • Przeciwutleniacze – zabezpieczają składniki wrażliwe na utlenianie.

Dodatków paszowych poprawiających wygląd, strukturę i jakość paszy jest o wiele więcej. Czasami są to suplementy diety, innym razem środki przeciwdziałające groźnym chorobom np. kokcydiostatyki. Stosowanie tego typu dodatków sprawia, że można stworzyć bezpieczną mieszankę paszową, zawierającą właściwą ilość substancji odżywczych, witamin oraz minerałów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz