Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto podpisywać umowę przedwstępną? Kancelaria Notarialna Notariusz Aleksandra Jaskulska

Dlaczego warto podpisywać umowę przedwstępną? Kancelaria Notarialna Notariusz Aleksandra Jaskulska

Aby stać się właścicielem mieszkania, potrzebny jest akt notarialny, który będzie ten fakt potwierdzał. W Kancelarii Notarialnej Notariusz Aleksandry Jaskulskiej możliwe jest sporządzenie aktu notarialnego na zakup nieruchomości. Gdy zainteresowane strony stawią się w wyznaczonym dniu z kompletem dokumentów, wtedy notariusz może sporządzić akt notarialny potwierdzający własność danego mieszkania lub innej nieruchomości.

Co podpisuje się u notariusza, kupując nieruchomość?

Zanim zawarta zostanie ostateczna umowa kupna-sprzedaży wiele osób chce podpisać umowę przedwstępną. Zazwyczaj ten rodzaj umowy podpisuje się, gdy któraś ze stron, kupująca lub sprzedająca potrzebuje jeszcze czasu na zebranie potrzebnej dokumentacji, dopełnienie formalności lub czeka na wypłatę kredytu. Taka umowa przedwstępna zobowiązuje obie strony do zawarcia w przyszłości umowy kupna-sprzedaży we wskazanym terminie.

Umowa przedwstępna jest również ważna, nawet jeśli nie została zawarta u notariusza. Jednak jeśli to będzie dokument stworzony w kancelarii notarialnej, interesy obu stron są lepiej chronione.

Podpowiada ekspert z Kancelarii Notarialnej Notariusz Aleksandra Jaskulska.

Umowa przedwstępna musi zawierać niezbędne dane takie jak dane personalne stron, adresy zamieszkania oraz informacje dotyczące nieruchomości (numer księgi wieczystej oraz działki, a także informacje dotyczące jej stanu technicznego). Poza tym w umowie przedwstępnej musi być zapisana kwota, za jaką mieszkanie będzie sprzedane oraz wysokość zaliczki wpłacanej przez kupującego. Taki dokument to również forma zabezpieczenia transakcji, ponieważ jeśli, któraś ze stron wycofa się z zawarcia transakcji, to każda ze stron może dochodzić swoich roszczeń, wynikających z podpisania umowy przedwstępnej.

Co musi zawierać umowa przedwstępna?

Wszystkie informacje dotyczące elementów i informacji, które muszą znajdować się w umowie przedwstępnej, są określone w Kodeksie Cywilnym. Konieczne jest oznaczenie stron, określenie przedmiotu sprzedaży oraz kwota. Reszta zawartych informacji ma na celu lepsze zabezpieczenie każdej ze stron i ułatwienie późniejszego przebiegu transakcji. Umowę przedwstępną można dowolnie kształtować i kreować jej treść zgodnie z potrzebami stron, jednak musi się to odbywać w zakresie obowiązującego prawa. Kancelaria Notarialna Notariusz Aleksandry Jaskulskiej zajmuje się również tworzeniem umów przedwstępnym oraz umów kupna-sprzedaży. W swojej ofercie ma również szereg innych czynności notarialnych.

Warto podpisywać umowę przedwstępną, jeśli jedna ze stron jest zainteresowana zakupem, jednak nie może tego dokonać w danej chwili z różnych przyczyn. Dzięki takiej umowie łatwiej dochodzić swoich roszczeń w przypadku wycofania się z transakcji którejś ze stron.

Opracowanie:
Dąbrowa Górnicza, al. Piłsudskiego 2A lok. 108
tel. 605 355 185
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz