Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto nawozić rośliny ogrodowe?

Dlaczego warto nawozić rośliny ogrodowe?

Nawożenie roślin jest niezbędne, by zapewnić im zdrowy wzrost. Nawozy pomagają również w okazałych zbiorach owoców i warzyw. Gdy rośliny cierpią na niedobór składników pokarmowych mają małe i kwaśne owoce. Kwiaty słabo kwitną. Można zauważyć osłabione pędy i wyblakłe listki. Aby uniknąć takich problemów, należy regularnie nawozić glebę ogrodową.

Gleba i nawóz

Gleba ogrodowa i nie tylko jest fascynującym i przede wszystkim niezwykle złożonym ekosystemem. Stan oraz rodzaj gleby zależy od przemian biologicznych i reakcji chemicznych, które w niej zachodzą. Warto również zwrócić uwagę na to, że podłoże ogrodowe posiada wyjątkową zdolność do regeneracji. Dlaczego? Ponieważ gleba jest żywa i przepełniona życiem różnych organizmów takich jak: dżdżownice, owady, bakterie i inne bardzo pożyteczne mikroorganizmy. To one zasadniczo zmieniają skład chemiczny ziemi i jej właściwości fizyczne. Rośliny bardzo szybko zużywają składniki pokarmowe (minerały), które znajdują się w podłożu. Gleba tym samym zostaje wyjałowiona. Dlatego niezbędne jest ciągłe uzupełnianie jej w nowe minerały, które dostarczają różne typy nawozów ogrodniczych. 

Jaki nawóz wybrać?

Wybór odpowiedniego nawozu to nie jest łatwe zadanie, bowiem na rynku znajduje się wiele produktów. Dostępne w sklepach ogrodniczych nawozy mają zróżnicowaną zawartość pierwiastków, odmienną formę oraz niejednolity sposób stosowania – wyjaśniają specjaliści z Zakładu Produkcyjno-Handlowego FLORMIX z Gorzowa Wielkopolskiego.

Nawozy mogą być sypkie, granulowane, płynne, a pod względem pochodzenia wyróżniamy produkty sztuczne i naturalne. Pamiętajmy jednak, że nie ma nawozów idealnych. Nie każdy nawóz będzie jednak dobry dla każdej rośliny. Rośliny bowiem mają swoje indywidualne potrzeby, do których należy odpowiednio dobrać nawóz. 

Chemiczne i mineralne nawozy sztuczne 

Nawozy sztuczne pozwalają uzupełnić niedobory minerałów. Są bezpieczne. W ich składzie znajdziemy wszelkie składniki pokarmowe, które są niezbędne dla roślin. Znajdują się one w nich w odpowiednich proporcjach i przede wszystkim w łatwo przyswajalnych formach. Są to makroelementy takie jak: azot, fosfor, potas, wapń, magnez i siarka. Nawozy te dostarczają również odpowiednie mikroelementy takie jak: żelazo, cynk, miedź, bor, molibden i chlor. Zawsze po nawożeniu, należy obficie podlać rośliny. Dlaczego? Ponieważ tylko woda pozwoli na przedostanie się cennych minerałów do rośliny, która wypije je wraz z wodą. Tak należy robić, gdy glebę nawozimy nawozem w postaci proszku lub granulatu. Płynne koncentraty i żele należy rozpuścić w wodzie.

Nawozy jednoskładnikowe lub wieloskładnikowe

Nawozy mogą być jednoskładnikowe lub wieloskładnikowe. Pierwszymi nawozi się tylko jednym wybranym składnikiem mineralnym, gdy występują jego niedobory. Nawozy wieloskładnikowe – jak wskazuje ich nazwa - zawierają kilka pierwiastków albo pełen wachlarz makro- i mikroelementów. Stosuje się je po to, by zaopatrzyć glebę w wiele różnorodnych składników pokarmowych. Takie nawozy są idealne dla domowych kwiatów doniczkowych, jak również kwiatów balkonowych i uprawy roślin ogrodowych. Inną grupę stanowią nawozy specjalistyczne, które stosuje się do określonej grupy lub tylko jednego gatunku roślin.

Naturalne nawozy 

Gleba może zawierać wystarczające ilości składników mineralnych, natomiast może być uboga w tak zwaną materię organiczną. Dlatego bardzo ważne w ogrodzie jest nawożenie organiczne, czyli naturalne. Nawozy naturalne są właśnie bogate w materię organiczną i składniki pokarmowe pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Takie nawozy użyźniają glebę, poprawiają jej strukturę i… działają wolno. Stanowią też odżywkę dla pożytecznych mikroorganizmów glebowych, które są niezbędne w procesie odżywiania roślin. Do naturalnych nawozów zalicza się na przykład samodzielnie przygotowany kompost. Innym przykładem jest obornik, który najlepiej stosować jesienią. Do podlewania warto stosować polepszacze glebowe, a także biohumus. Nawozy te wytwarzają dżdżownice.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz