Artykuł sponsorowany

Jak zwiększyć plony rzepaku?

Jak zwiększyć plony rzepaku?
Uprawa rzepaku ma ogromne znaczenie nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Roślina ta jest stosowana w produkcji paszy dla zwierząt hodowlanych oraz w przemyśle spożywczym. Odgrywa dużą rolę jako roślina miododajna i surowiec w produkcji biopaliwa do silników wysokoprężnych. Z tego powodu rolnikom zależy na jak najlepszych plonach. Czy istnieje sposób na ich zwiększenie?

Co wpływa na plony?

Czynnikami determinującymi obfitość plonów jest przede wszystkim wybór odpowiedniej odmiany rzepaku oraz uzupełnienie składników odżywczych w glebie. Należy pamiętać, że nie na wszystko mamy wpływ, jednak możemy wspierać wzrost roślin nawet wtedy, kiedy warunki pogodowe i patogeny nie pozwalają na ich optymalny wzrost. Na plony ma duży wpływ ilość chwastów oraz pasożytów, które występują w obrębie pól uprawnych. Bardzo często konieczne jest stosowanie herbicydów i pestycydów, gdyż chwasty i roślinożerne insekty osłabiają rzepak i przyczyniają się do zmniejszenia zbiorów.

Nawożenie rzepaku na różnych etapach wzrostu

jak zostało już wspomniane, kluczowym elementem zapewniającym wysokie plony jest oczywiście odpowiednie nawożenie. Musimy o nim pamiętać podczas wszystkich etapów uprawy rośliny. W pierwszej kolejności należy właściwie przygotować glebę pod zasiew. W tym celu stosuje się nawozy doglebowe, których głównym zadaniem jest uzupełnienie słabej ziemi w składniki takie jak azot, fosfor oraz potas. Dodatkowo możemy wykorzystać nawozy donasienne, które odżywią rzepak już w momencie kiełkowania i pozwolą na wykształcenie silnego systemu korzeniowego. To właśnie on odpowiada za prawidłowy pobór składników odżywczych. Polecanym producentem nawozów do rzepaku jest firma Agreko, której siedziba znajduje się w Bydgoszczy.

Jak stosować nawozy dolistne?

Nawozy dolistne używa się już po wzejściu roślin, dlatego są one doskonałym uzupełnieniem środków donasiennych i doglebowych. Można je stosować według trzech podstawowych schematów:

  1. Nawożenie podstawowe – zapobiega spodkowi plonów w okresie niesprzyjających warunków środowiska, na przykład suszy, chłodów lub wyjątkowo niskiej zasobności gleby.
  2. Nawożenie uzupełniające – uzupełnia się głównie niedobory manganu i miedzi w okresie najbardziej intensywnego wzrostu rośliny.
  3. Nawożenie intensywne – poprzez zastosowanie kompleksowych mieszanek składników odżywczych, stymuluje się maksymalny wzrost rzepaku. Należy jednak uważać, aby nie przenawozić, gdyż zbyt intensywne stosowanie odżywek również nie sprzyja roślinom.

Wykorzystywanie dolistnych nawozów do rzepaku może uratować rośliny nawet wtedy, kiedy zaniedbaliśmy odpowiednie przygotowanie gleby przed zasiewem.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz