Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto jeść jajka i jak wybrać te najlepszej jakości?

Dlaczego warto jeść jajka i jak wybrać te najlepszej jakości?

Jaja to jeden z niezwykle uniwersalnych produktów spożywczych. Można przygotowywać je na wiele sposobów, a także stosować do wypieków. Jeszcze nie tak dawno lekarze ostrzegali jednak przed szkodliwym wpływem jajek kurzych na zdrowie i zalecali ograniczenie ich obecności w diecie. Dziś coraz częściej słyszy się o tym, że jaja nie szkodzą nawet spożywane w dużych ilościach. Jak jest naprawdę?

Wydawane przez lekarzy ostrzeżenia o szkodliwości jaj miały związek przede wszystkim z ich rzekomym wpływem na podnoszenie poziomu cholesterolu we krwi. Dziś wiadomo, że między obecnością cholesterolu w jajku, a jego odkładaniem się w naczyniach krwionośnych człowieka nie ma bezpośredniej korelacji. Okazuje się, że do wysokiego poziomu cholesterolu bardziej predestynuje nas genetyka oraz spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych, których jajka prawie nie zawierają. Ten produkt żywnościowy ma za to wiele innych zalet, dzięki czemu jest cennym składnikiem zdrowej diety.

Dlaczego warto jeść jaja?

Dokładne proporcje dobroczynnych substancji zawartych w jajku zależą od tego, w jakich warunkach żyją i co jedzą kury nioski, jednak jaja kurze to przede wszystkim spora dawka pełnowartościowego białka. Zawierają one wszystkie aminokwasy egzogenne, czyli takie, które trzeba dostarczać organizmowi z zewnątrz. Istotne jest też żelazo i inne cenne minerały oraz zawartość witamin – m.in. witaminy D, której często brakuje mieszkańcom naszej strefy klimatycznej w okresie zimowym. Dzięki proporcjom makro- i mikroskładników jaja są bardzo odżywcze i sycące, a po ich spożyciu przez długi czas nie pojawia się ponownie uczucie głodu. Sprawia to, że są polecane osobom na dietach odchudzających. Do korzyści zdrowotnych płynących ze spożycia jaj należy też ochrona wzroku (dzięki luteinie), wzmocnienie odporności, poprawa pamięci, wzmacnianie kości i zębów (dzięki witaminie D), poprawa wyglądu skóry, włosów i paznokci (dzięki zdrowym tłuszczom, witaminom i aminokwasom) oraz zapobieganie chorobom serca (dzięki wysokiej zawartości choliny).

Jak kupować najzdrowsze i najsmaczniejsze jaja?

Jaja kurze występują w wielu rozmiarach i kolorach, a także kształtach. Które są najzdrowsze? Niestety ciężko ocenić to po wyglądzie skorupki, dlatego kupując jaja, warto korzystać z usług sprawdzonych dostawców. Według eksperta z Fermy Drobiu Szymańscy „Jakość jaj ma bezpośredni związek ze sposobem hodowli kur, dlatego na naszej farmie wszystkie nioski karmimy wyłącznie wysokobiałkową, starannie opracowaną paszą. Zwierzęta są też szczepione przeciwko chorobom zakaźnym i pozostają pod opieką weterynarza”. Istotny jest również rodzaj chowu. Rozpoznamy go po pierwszej cyfrze na stemplu, który powinien znaleźć się na każdym jajku. Cyfra 0 oznacza w tym przypadku chów ekologiczny, który produkuje najzdrowsze i najsmaczniejsze jajka, a 3 to chów klatkowy, który jest najmniej humanitarną formą hodowli, co przekłada się również na jakość jaj.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz