Artykuł sponsorowany

Jakie jajka kupić w sklepie i jak rozumieć oznaczenia na pudełkach?

Jakie jajka kupić w sklepie i jak rozumieć oznaczenia na pudełkach?

Istnieje głębokie przekonanie w społeczeństwie, że najzdrowsze są jaja wiejskie, czyli pochodzące bezpośrednio od kur rolnika. Tymczasem spawa wygląda nieco inaczej. Jeśli kura może zjeść wszystko i w jajku może być wszystko. Może jednak nie do końca złe jest kupowanie jajek w sklepie. Czym się jednak kierować przy wyborze jaj w markecie i co oznaczają poszczególne oznaczenia na ich opakowaniach?

Hodowla drobiu, a sprzedaż jaj

Od sposobu na hodowlę drobiu, ściśle zależy rodzaj jaj, które możemy zakupić. Od wybranego sposobu chowu kur niosek zależy oznaczenie na opakowaniach jaj w sklepie. Numery od 0 do 3 dają nam informację w jakich warunkach żyją kury hodowlane oraz co jedzą. Dzięki tej wiedzy świadomie możemy zdecydować się na zakup jaj. Warto więc wiedzieć, że:

  • 0 - chów ekologiczny,
  • 1 - chów na wolnym wybiegu
  • 2 – chów ściółkowy
  • 3 – chów klatkowy.

Co to w praktyce oznacza oznakowanie i jak przekłada się dla konsumenta na kupowane jaja?

Jaja ekologiczne

Jak sama nazwa wskazuje jaja ekologiczne pochodzą z chowu ekologicznego, to znaczy, że kury mają dostęp do zielonych pastwisk, same więc wyszukują sobie pożywienie – zieloną trawę. Jednocześnie mogą otrzymywać certyfikowaną paszę bez sztucznych nawozów i pestycydów. Niemniej jednak, kura jest niemal wszystkożerna, więc właściwie może zjeść wszystko. Jest też bardziej narażona na różnorodne upadki i złamania, w tym także na choroby – antybiotyki podawane są w jej ostateczności.

Jaja z wolnego wybiegu

W przypadku jaj z wolnego wybiegu jest dużo zamieszania. Jedni twierdzą, że nie różnią się one za bardzo od jaj ekologicznych, inni, że nie tak bardzo od jaj ściółkowych. W każdym razie kury mają także dostęp do przestrzeni poza kurnikiem (pod zadaszeniem) i są karmione różnorodnym pożywieniem.

Jaja ściółkowe

Jaja ściółkowe pochodzą od kur niosek, które mają wolny dostęp do paszy i picia, nie mniej jednak żyją w ograniczonej przestrzeni wyścielonej piaskiem i słomą. Mogą sobie pozwolić na kąpiel piaskową. Otrzymują naturalną karmę z odpowiednio dobranymi składnikami. Kury mają możliwość pokazywania zachowania charakterystycznego do życia w naturalnym środowisku, jednocześnie przez to są bardziej narażone na stres.

Jaja klatkowe

Wydawałoby się, że kury nioski mają najgorsze warunki w klatkach, dlatego jaja klatkowe zwane hurtowymi są najgorszej jakości. Nie mniej jednak Unia Europejska w 2012 roku ustaliła standardy ich hodowania, które są ściśle respektowane przez fermy drobiu (Grzegorz Kubeczek). Kury mają w klatce gniazdo, grzędę i możliwość skracania pazurów na specjalnym urządzeniu. Dzięki czemu paradoksalnie, takie jajka są najzdrowsze dla człowieka, gdyż kury nioski są pod ścisłą kontrolą, jeśli chodzi o przyjmowany pokarm i jakość wody.

Okazuje się, że jeżeli chodzi o wartości i składniki odżywcze poszczególnych rodzajów jaj nie są aż tak bardzo zależne od rodzaju chowu, bądź w małym stopniu jaja ekologiczne przewyższają jaja ściółkowe. Natomiast jeśli chodzi o mniejsze ryzyko zagrożenia skażeniem, to przodują jaja klatkowe. Nie mniej jednak, konsument powinien mieć świadomość, co poszczególne oznaczenie ze sobą niesie i wybrać świadomie opcję, która mu odpowiada i jest zgodna z jego przekonaniami.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz