Artykuł sponsorowany

Diagnostyka chorób i zaburzeń układu nerwowego w Neurologicznej Praktyce Lekarskiej Ziemowit Olczyk

Diagnostyka chorób i zaburzeń układu nerwowego w Neurologicznej Praktyce Lekarskiej Ziemowit Olczyk

Zaburzenia neurologiczne mogą wynikać z urazów, udarów, ale także być objawem rozwijających się poważnych chorób. Układ nerwowy to kluczowy element organizmu, o który warto dbać wyjątkowo uważnie. Neurologiczna Praktyka Lekarska Ziemowit Olczyk w Radomiu to miejsce specjalizujące się w diagnozie i leczeniu chorób neurologicznych. Jakie objawy warto skonsultować z lekarzem? Sprawdź w dalszej części artykułu!

Układ nerwowy — do czego służy?

Cały układ nerwowy tworzą dwie części, czyli ośrodkowy i obwodowy układu nerwowy. Ośrodkowy układ, czyli OUN składa się z mózgowia oraz rdzenia kręgowego. Obwodowy układ nerwowy złożony jest z:

  • zwojów nerwowych, czyli skupisk komórek nerwowych zlokalizowanych poza OUN,

  • nerwów czaszkowych, które odpowiadają za unerwienie twarzy, głowy,

  • nerwów układu autonomicznego,

  • nerwów rdzeniowych, które unerwiają skórę, mięśnie szkieletowe, wszystkie narządy wewnętrzne, a także naczynia krwionośne,

  • zakończeń nerwowych.

Głównym zadaniem układu nerwowego jest przekazywanie impulsów pomiędzy komórkami nerwowymi. Co ciekawe, w układzie nerwowym występuje kolejny podział opierający się o funkcjonalność. Układ somatyczny przewodzi impulsy pomiędzy receptorami, ośrodkowym układem, a mięśniami i gruczołami, przez co umożliwia ruch i odbieranie bodźców. Z kolei układ autonomiczny stanowi połączenie OUN z narządami wewnętrznymi, działa niezależnie od świadomej kontroli i odpowiada za stałą pracę układów w organizmie człowieka.

Poziom skomplikowania i rozległość układu nerwowego czyni go kluczowym w prawidłowym funkcjonowaniu człowieka. Z tego powodu należy bezwzględnie zwracać uwagę na działanie i rozwój tego układu już od najmłodszych lat. Badaniem i diagnozami problemów neurologicznych zajmuje się specjalista neurolog Ziemowit Olczyk, który prowadzi Neurologiczną Praktykę Lekarską w Radomiu. Jednak na co zwracać uwagę, by nie przeoczyć objawów, które mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy układu nerwowego? Sprawdzamy w dalszej części tekstu.

Objawy chorób neurologicznych — nie czekaj z wizytą u lekarza!

Praca układu nerwowego odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie wszystkich elementów i procesów w organizmie człowieka. W związku z tym, objawy chorób o podłożu neurologicznym mogą występować na niemal każdej płaszczyźnie zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Diagnostyka neurologiczna jest skomplikowana, dlatego warto konsultować się z lekarzem specjalistą możliwie jak najszybciej po zauważeniu niepokojących zmian.

Wśród objawów chorób neurologicznych można wymienić parestezje, czyli nieprawidłowe doznania czuciowe występujące bez odpowiedniego bodźca zewnętrznego. Przykładem może być mrowienie, drętwienie, pieczenie, uczucie ciepła lub zimna, a także cierpnięcie. Niepokojące mogą być także zaburzenia ruchu, takie jak drgawki, niedowłady, kurcze mięśni, spowolnienia ruchowe, przewlekłe zmęczenie. Problemy neurologiczne mogą objawiać się także przez zaburzenia:

  • snu,

  • pamięci,

  • równowagi,

  • świadomości,

  • uwagi,

  • zmysłów,

  • widzenia,

  • mowy i zdolności językowych.

Każdy utrzymujący się bądź powtarzający objaw nietypowy dla standardowego zachowania lub czucia powinien być alarmujący do odbycia konsultacji. Neurologiczna Praktyka Lekarska neurologa Ziemowita Olczyka funkcjonuje w Radomiu i przyjmuje pacjentów z objawami neurologicznymi.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz