Artykuł sponsorowany

Czynności notarialne – charakterystyka oraz zakres

Czynności notarialne – charakterystyka oraz zakres

Mówiąc o czynnościach notarialnych, należy skupić się na trzech elementach w postaci ich zakresu, formy przeprowadzania, a także określenia kto może tego rodzaju czynności realizować. To niezwykle ważne elementy, o których to możemy dowiedzieć się najbardziej podstawowych informacji z Ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. Prawa o notariacie. To właśnie między innymi na tym, a także kilku innych aspektach skupiamy się w poniższym wpisie.

Najważniejsze kwestie

Prawdopodobnie najbardziej interesującą kwestię stanowi to, co obejmują czynności notarialne. W skrócie, za czynność notarialną uznaje się przede wszystkim czynności, którym można nadać formę aktu notarialnego. Tego rodzaju akt z kolei stanowi oczywiście dokument urzędowy, o ile został uprzednio odpowiednio sporządzony. Jak łatwo się przy tym domyślić, bardzo ważne jest to, aby odpowiednio dopilnować tego, czy dokument jest zgodny z panującymi obecnie w kraju przepisami. Tym jednak zajmuje się już specjalista odpowiadający za sporządzenie aktu notarialnego. Mówiąc o specjaliście zajmującym się tego rodzaju zadaniami mamy na myśli notariusza, który jest funkcjonariuszem publicznym. Osoba taka musi przestrzegać ścisłego zestawu zasad związanych z etyką zawodową.

Praca wykonywana przez notariuszy jest o tyle skomplikowana, że osoba taka nie tylko powinna dbać o interes dwóch zainteresowanych stron czynności notarialnych, ale także o interes osób trzecich, które mogą w efekcie działań dwóch zainteresowanych stron odczuć pewne skutki prawne. Przez to, niezbędny element pracy notariusza stanowi także to, aby jak najbardziej precyzyjnie wyjaśnić poszczególnym stronom, jakie mogą być skutki podejmowanych przez nie czynności notarialnych. Same czynności tego rodzaju przeprowadzane są oczywiście w kancelariach notarialnych, choć istnieje także możliwość przeprowadzania ich w innych warunkach, o ile oczywiście towarzyszą temu szczególne okoliczności lub charakter samych czynności notarialnych.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Mimo, że notariusz jest funkcjonariuszem publicznym, może skorzystać z prawa odmówienia wykonania danych czynności notarialnych. Jak jednak udało nam się ustalić za pomocą specjalistów z kancelarii notarialnej Ewy Cichowicz, z prawa do odmówienia wykonania czynności notarialnych można skorzystać jedynie w sytuacji, gdy zlecone czynności do przeprowadzenia byłyby niezgodne z obowiązującym w danym państwie prawem. Dodatkowo, notariusz w takiej sytuacji musi odpowiednio zaprotokołować takie zajście, a także pouczyć klienta o możliwości zaskarżenia odmowy. Jako, że odmowa wykonania danych czynności przez notariusza jest dość poważną decyzją, klient może także skorzystać z prawa do otrzymania uzasadnienia decyzji notariusza na piśmie.

Zakres czynności oraz wymagane dokumenty

Skoro wyjaśniliśmy sobie już kilka najbardziej podstawowych kwestii związanych z przeprowadzaniem czynności notarialnych, przejdźmy do samego zakresu tego rodzaju czynności. Tak więc, notariusz między innymi sporządza umowy zbycia nieruchomości w postaci darowizn, sprzedaży, zamiany, umowy spółki z o.o. lub statutu spółki akcyjnej, sporządza akty poświadczenia dziedziczenia, sporządza poświadczenia, doręcza oświadczenia, spisuje protokoły, sporządza protesty weksli i czeków, przyjmuje na przechowanie dokumenty, pieniądze i papiery wartościowe, a także sporządza wypisy, odpisy i wyciągi dokumentów.

Jak łatwo się jednak domyślić, przeprowadzenie poszczególnych czynności notarialnych wymaga także odpowiednich dokumentów, które to dostarczyć do notariusza musi sam klient. Określenie wymaganych dokumentów najlepiej po prostu skonsultować z samą kancelarią, od której to dostaniemy konkretne informacje na temat związany z danymi czynnościami notarialnymi. Przy tym, ważne jest także oczywiście dotrzymywanie przez klienta określonych przez kancelarię notarialną terminów. Dla klienta ważna może być także informacja o tym, że dokumentację dostarcza się najczęściej przed odbyciem umówionego spotkania.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz