Artykuł sponsorowany

Pełnomocnictwo notarialne – kiedy jest przydatne?

Pełnomocnictwo notarialne – kiedy jest przydatne?

Chcesz powierzyć osobie trzeciej możliwość działania w Twoim imieniu i generalnie potrzebujesz do tego pełnomocnictwa, ale nie wiesz jakiego? Czasami może Ci się wydawać, że wystarczy umowa ustna. Tymczasem w wielu sytuacjach wymagane jest przedstawienie odpowiedniego dowodu, że pełnomocnictwo zostało faktycznie udzielone. Kiedy taki dokument jest przydatny? Jak go uzyskać? Sprawdź!

Czym jest pełnomocnictwo?

Pełnomocnictwo to dokument upoważniający do wykonywania czynności w imieniu innej osoby. Ten, komu udzielono pełnomocnictwa do podpisywania dokumentów w imieniu innej osoby, jest zwykle nazywany pełnomocnikiem, a osoba reprezentowana jest nazywana mocodawcą. Mówiąc prościej, pełnomocnictwo to proces mający na celu pomóc Ci przekazać swoje osobiste uprawnienia decyzyjne komuś innemu.

Pełnomocnictwo notarialne pod względem merytorycznym nie różni się od innego pełnomocnictwa. Daje jednak pewność, że dokument został faktycznie sporządzony i jest prawdziwy – pieczęć notarialna dokładnie to potwierdza.

– Forma notarialna pełnomocnictwa jest wskazana, zwłaszcza jeśli mocodawca jest w podeszłym wieku, ciężko chory lub istnieją inne powody, by wątpić np. w jego zdrowie psychiczne. Udanie się do notariusza, który przy udzielaniu pełnomocnictwa potwierdzi zdolność prawną, zmniejsza ryzyko nieuznania pełnomocnictwa przez osoby trzecie – wyjaśnia notariusz z Katowic.

Tym samym taki dokument jest uznawany przez prawie wszystkie organy np. urzędy, a nawet sądy.

Kiedy przydaje się pełnomocnictwo notarialne?

Pełnomocnictwo notarialne nie jest konieczne np. w celu odebrania przesyłki. Inaczej wygląda to w przypadku ważnych czynności prawnych. Na przykład, gdy chcesz kupić nieruchomość, sprzedać samochód lub zarejestrować coś w księdze wieczystej. Może też okazać się przydatne np. do udziału w licytacji, przedłużenia umowy najmu lokalu biurowego lub zawarcia umów z nowymi pracownikami. W takim przypadku należy umówić się na spotkanie z notariuszem i odpowiednio poświadczyć pełnomocnictwo.

Kto może zostać pełnomocnikiem?

Pełnomocnictwo notarialne może zostać udzielone osobie pełnoletniej, która posiada pełne zdolności do czynności prawnych. W sprawach administracyjnych do reprezentowania w urzędach pełnomocnikiem może zostać członek rodziny, np. małżonek, dziecko, albo osoba obca, np. przyjaciel.

W przypadku sądowych spraw cywilnych pełnomocnictwo notarialne może zostać udzielone nie tylko bliskiej osobie z rodziny, ale także adwokatowi lub radcy prawnemu. Inaczej wygląda to w sprawach karnych, gdzie pełnomocnikiem może zostać tylko radca prawny lub adwokat.

Nadane pełnomocnictwo ustaje z dniem upływu terminu, na jaki zostało udzielone, z tytułu wygaśnięcia stosunku prawnego, z którego wynikało umocowanie lub w chwili śmierci jednej ze stron. W każdej chwili można je też odwołać.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz