Artykuł sponsorowany

Czym zajmuje się lekarz medycyny pracy?

Czym zajmuje się lekarz medycyny pracy?

Wizyta u lekarza medycyny pracy to obowiązek każdego pracownika, niezależnie od zajmowanego stanowiska i uprawianego zawodu. To bowiem właśnie lekarz medycyny pracy stwierdza, czy dana osoba jest w stanie wykonywać określone obowiązki, a więc czy może być zatrudniona na danym stanowisku. Jakie dokładnie kompetencje posiada lekarz medycyny pracy i na czym polegają wizyty u tego specjalisty?

Wizyta u lekarza medycyny pracy – kiedy i w jakim celu?

Medycyna pracy zajmuje się szeroko pojętą profilaktyką i ochroną zdrowia pracowników. Lekarze tej specjalizacji badają pacjentów pod kątem wpływu środowiska pracy na ich zdrowie oraz występowania ewentualnych przeciwwskazań do wykonywania obowiązków na danym stanowisku, zajmują się także diagnostyką i leczeniem chorób zawodowych. Kiedy należy zgłosić się na wizytę u lekarza medycyny pracy? Na to pytanie odpowiada specjalista z Centrum Medycyny Pracy s.c. NZOZ w Bielsko-Białej:

Lekarza medycyny pracy odwiedzamy zawsze wtedy, gdy podejmujemy nową pracę, ale też kiedy zmieniamy stanowisko czy wracamy do pracy po długim zwolnieniu lekarskim. Poza badaniami wstępnymi, pracowników czekają również badania okresowe, a także kontrolne w celu uzyskania aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy w danym zawodzie i na określonym stanowisku.

Zakres kompetencji lekarza medycyny pracy

Lekarz medycyny pracy powinien posiadać szeroką wiedzę i umiejętności pozwalające na diagnostykę i profilaktykę zdrowotną pracowników reprezentujących różnorodne zawody. Opieka tego specjalisty może obejmować następujące czynności:

  • Wywiad zawodowy i chorobowy – lekarz przeprowadza z pacjentem wyczerpujący wywiad dotyczący jego historii chorobowej, a także wykonywanego zawodu.
  • Standardowe badanie profilaktyczne – pozwalające wykazać ewentualne przeciwwskazania do wykonywania danego zawodu.
  • Skierowanie na specjalistyczną diagnostykę – badania laboratoryjne i specjalistyczne, np. psychologiczne, okulistyczne i inne wymagane w przypadku osób pracujących w warunkach szczególnych, np. policjantów czy kierowców.

Warto przy tym zaznaczyć, że badanie przez lekarza medycyny pracy zawsze powinno uwzględniać specyfikę konkretnego zawodu. Specjaliści z dziedziny medycyny pracy przeprowadzają zatem m. in. testy psychologiczne dla kierowców, badania sanitarne i epidemiologiczne skierowane do przedstawicieli branży gastronomicznej, badania wysokościowe dla osób pracujących w warunkach ekstremalnych, badania kandydatów ubiegających się o pozwolenie na broń, a także badania uczniów oraz studentów.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz