Artykuł sponsorowany

Czym są stosowane w stomatologii licówki kompozytowe? Opowiada lekarz Patryk Fabiszewski

Czym są stosowane w stomatologii licówki kompozytowe? Opowiada lekarz Patryk Fabiszewski

Każdy z nas słyszał o gwiazdach, które poprawiły swój uśmiech z wykorzystaniem licówek porcelanowych, którymi są specjalne cieniutkie nakładki idealnie zaprojektowane w pracowni protetycznej, a założone przez stomatologa. Nie wszyscy jednak wiedzą, że podobne materiały - światłoutwardzalne - wykorzystywane są w gabinetach każdego dnia, bez horrendalnych kosztów leczenia. Odbudowę ukruszonego, złamanego czy nierównego zęba można bowiem wykonać licówką kompozytową. Co warto o niej wiedzieć? O szczegółach opowiada stomatolog Patryk Fabiszewski z gabinetu 100MATOLOG. 

O licówkach kompozytowych słów kilka

Licówki kompozytowe - jak wyjaśnia lekarz stomatolog Patryk Fabiszewski - to bardzo cienkie nakładki zębowe nakładane warstwowo, które przykleja się do lica zęba z użyciem specjalne kleju. Wyroby te są światłoutwardzalne i cechują się dużą trwałością. Dobrze założona licówka wykonana z wysokiej klasy kompozytu powinna wytrzymać nawet kilka czy kilkanaście lat. Pamiętać jednak trzeba o tym, że z pewnością będzie ona mniej żywotna od licówki porcelanowej. Nakładki z porcelany zapewniają również lepszy efekt wizualny, co nie oznacza tego, że kompozyt jest brzydki. Wręcz przeciwnie, pozwala on tworzyć przednie uzupełnienie o kolorycie zbieżnym z pozostałym uzębieniem. Dobry stomatolog zadba zatem, by licówka kompozytowa nie różniła się wyglądem od zdrowych zębów. 

Zastosowanie licówek kompozytowych

Zastosowanie licówek kompozytowych jest bardzo szerokie. Przede wszystkim stosuje się je przy złamanych siecznych brzegach przednich zębów, a także w przypadku ukruszenia jedynek. Dzięki licówkom kompozytowym można też usunąć nieestetyczne przebarwienia korony zęba oraz innego rodzaju defekty np. wgłębienia czy skutki erozji szkliwa. Ponadto taki sposób odbudowy stosowany jest w stomatologii przy poszerzaniu, wydłużaniu, skracaniu lub zawężaniu korony zębowej, w tym przy zamykaniu diastemy. Na to liczyć można przy współpracy ze stomatologiem Patrykiem Fabiszewskim, który prowadzi w Białymstoku (Choroszczańska 24, wejście B) gabinet 100MATOLOG.

Jak wygląda zakładanie licówek kompozytowych?

Jak tłumaczy stomatolog Patryk Fabiszewski, zakładanie licówek kompozytowych to złożony proces, który może odbyć się z udziałem gabinetu protetycznego lub bez niego. W drugim przypadku masę światłoutwardzalną sam formuje i nakłada stomatolog, który wcześniej musi wykonać kilka ważnych etapów leczenia. Ważne jest zatem, by zakładanie licówek kompozytowych poprzedzić:

  • wyleczeniem nadwrażliwości dziąseł,
  • usunięciem zmian próchnicowych,
  • usunięciem kamienia nazębnego poprzez zabieg skalingu i piaskowania,
  • dokładną oceną stanu uzębienia, a niekiedy wykonaniem zdjęcia RTG,
  • dobraniem właściwego materiału oraz jego koloru.

Przed założeniem licówki ważne jest też wyizolowanie zęba tak, by był pozbawiony dostępu do śliny. Musi on być też zeszlifowany i wytrawiony specjalnym kwasem. Po jego spłukaniu lekarz zakłada bond, a następnie warstwowo wybrany kompozyt. Ostatni etap to obróbka wykańczająca oraz polerowanie korony zębowej. Warto, by została ona również polakierowana, czyli zabezpieczona przed różnymi czynnikami chorobotwórczymi. To zawsze oferuje stomatolog Patryk Fabiszewski z Białegostoku. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz