Artykuł sponsorowany

Czym jest ozonowanie?

Czym jest ozonowanie?

Ozonowanie jest ekologiczną formą dezynfekcji, w której nie stosuje się środków chemicznych, tylko odmianę tlenu składającą się z trzech cząsteczek.  Metoda ta pozwala pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, zapewnić sterylność pomieszczeń, poprzez usunięcie drobnoustrojów, grzybów czy pleśni. Ozon działa destrukcyjnie, nie tylko na żywe mikroorganizmy, ale również na wirusy.

Na czym polega ozonowanie pomieszczeń?

Ozonowanie stosuje się w wielu budynkach. Jest skuteczną metodą odkażania, ponieważ usuwa bakterie, wirusy, alergeny, grzyby, pleśń, nieprzyjemne zapachy i bakterie, które są obecne w pomieszczeniu. Ponadto pozwala pozbyć się oparów substancji organicznych, takich jak rozpuszczalniki, benzyny, lakiery, farby, oleje naturalne oraz syntetyczne i wiele innych. Tego rodzaju usługami zajmuje się firma Lakus. W czasie pandemii koronawirusa jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów odkażania wnętrz, mieszkalnych, biurowych, hotelowych, sal szpitalnych, szkolnych i przedszkolnych, hal oraz magazynów. Rozpylany pierwiastek jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia, gdyż stanowi odmianę tlenu. Należy jednak zachować pewną ostrożność, podczas przeprowadzania zabiegu. Drzwi do pomieszczenia muszą być zamknięte przynajmniej na dwie godziny.  Nikt nie może w nim przebywać, ani nawet zaglądać do środka, ponieważ stężenie ozonu powoduje silne zatrucie, kończące się nawet zgonem. Przed przeprowadzaniem dezynfekcji, należy usunąć także rośliny.

Jak przebiega zabieg ozonowania?

Ozonowanie należy stosować na zakończenie sprzątania, mycia, czyszczenia oraz innych prac porządkowych. Wówczas przynosi oczekiwany efekt. Każde pomieszczenie należy przygotować do dezynfekcji, wyłączając je z eksploatacji. Urządzenia elektroniczne trzeba koniecznie zabezpieczyć folią, a otwory wentylacyjne uszczelnić. Czas trwania czynności uzależniony jest od metrażu, stanu higienicznego, rodzaju usuwanego brudu i skażenia, odporności na gaz, wilgotności i temperatury powietrza we wnętrzu. Tego typu zabieg dezynfekcji jest monitorowany miernikiem stężenia pierwiastka, co daje całkowitą pewność, że po jego zakończeniu można już bezpiecznie użytkować pomieszczenia. Ozon bowiem jest gazem bardzo niestabilnym, co oznacza, że szybko przekształca się w zwykły tlen. W wyniku jego rozpadu uwalnia się jeden wolny atom pierwiastka, który wchodzi w reakcję z niechcianymi przez nas cząsteczkami wirusów, grzybów czy bakterii.  

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz