Artykuł sponsorowany

Czy warto inwestować w piece na ekogroszek? Jak rozpoznać dobry ekogroszek?

Czy warto inwestować w piece na ekogroszek? Jak rozpoznać dobry ekogroszek?

Budowa bądź modernizacja instalacji grzewczej niesie za sobą podjęcie decyzji o sposobie ogrzewania domu. Należy podjąć jedną z najważniejszych z punktu widzenia kosztów eksploatacji budynku decyzję, należy dobrać źródło zasilania. Jakie paliwo wybrać? Węgiel, a może zyskujący ostatnio na popularności, modny ekogroszek? Jakie rozpoznać dobrej jakości ekogroszek?

Czym jest ekogroszek?

Ekogroszek to rodzaj paliwa stałego produkowanego z węgla kamiennego. Są osoby, które mówią, że ekogroszek to węgiel drobnej frakcji (między 8 mm a 25 mm), stworzony do palenia w kotłach z podajnikiem ślimakowym. Ekogroszek pali się najlepiej, najekonomiczniej, kiedy jest suchy. Mokry ekogroszek nie tylko będzie spalał się mniej wydajnie, a do tego zwiększa ryzyko pojawienia się korozji na elementach konstrukcyjnych pieca. Średnia wartość opałowa ekogroszku powinna wynosić powyżej 24 MJ/kg. Istotne jest jednak to, aby również pozostałe parametry ekogroszku również klasowały się na przyzwoitym poziomie. Mowa tu o takich parametrach jak zdolność spiekania RI < 20, zawartość popiołu i wilgotność poniżej 10% czy też zawartości siarki, która nie powinna przekraczać 1,0%. Dobry ekogroszek może mieć kaloryczność sięgającą nawet 29 MJ/kg, słabej jakości będzie miał kaloryczność około 21 KJ/kg. Żeby mieć pewność, że kupujemy dobre paliwo, najlepiej korzystać jest z usług sprawdzonych firm, dystrybuujących wysokiej klasy paliwa stałe, takich, jak chociażby firma Opał Marcin Jałoszyński z Inowrocławia.

Dlaczego warto zainwestować dobrej jakości ekogroszek?

Na rynku istnieje wiele rodzajów paliw, które fałszywie nazywane są ekogroszkiem. Jest wiele nieuczciwych firm, które podają nieprawdziwe informacje na temat jakości ekogroszku, oferują podróbki, które nie dość, że mają kiepską kaloryczność, powodują ogromną emisję dwutlenku węgla, siarki czy popiołów do atmosfery, co ma zły wpływ na jakość powietrza wokół posesji, powstawanie smogu i złe samopoczucie. Istnieje jednak sposób, aby nie dać się oszukać. Wystarczy zanotować sobie lub zapamiętać sposób opisywania kaloryczności ekogroszku.

Jakie są rodzaje kaloryczności ekogroszku?

Żeby ukrócić handel „podrobionym”, fałszywym ekogroszkiem przyjęto trzy podstawowe oznaczenia kaloryczności ekogroszku. Jedna mówi o tzw. wartości opałowej w stanie analitycznym – „Q ai”, druga to wartość opałowa w stanie roboczym - „Q ir” oraz ciepło spalania „Q”. Uczciwy sprzedawca opału będzie podawał kaloryczność w stanie roboczym „Q ir” lub ciepła spalania „Q sa”, nieuczciwi sprzedawcy będą opierać „reklamę” ekogroszku na wartości „Q ai”. Rzeczywista kaloryczność węgla zawsze powinna być określana parametrem wartości opałowej w stanie roboczym „Q ir”.

Chcąc zakupić wydajny i ekonomiczny opał, nie należy patrzeć na cenę, ale zawsze koszt tony opału skonfrontować z wartością opałową ekogroszku (energią uzyskiwaną ze spalania produktu). Dobrze jest kupić mniej i bardziej kaloryczny opał, na chłodniejsze, mroźne dni oraz na te cieplejsze, w których wysokiej kaloryczności ekogroszku nie da się fizycznie wykorzystać.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz